Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Türk Mimarisinde Sedad Eldem Üslubu

İstanbul, geçtiğimiz ay başında Uluslarararası Mimarlar Birliği Kongresi’nin telaşını yaşarken, Literatur Yayıncılık da benzer derecede heyecanlı bir faaliyet içerisindeydi.

Cnn Türk/Deniz Batuk
Türk Mimarisinde Sedad Eldem Üslubu

stanbul, geçtiğimiz ay başında Uluslarararası Mimarlar Birliği Kongresi’nin telaşını yaşarken, Literatur Yayıncılık da benzer derecede heyecanlı bir faaliyet içerisindeydi.

Dile kolay, Cumhuriyet döneminin en önemli mimarlarından Sedad Hakkı Eldem`i tanıtan ve yurtdışında 1987`de İngilizce yayımlanmış bir eser, bu kez yaklaşık 20 yıl aradan sonra Türkçe ve İngilizce olarak okur ile yeniden buluşuyordu.

Özellikle İstanbul ve Ankara`da Sedad Eldem`in çok sayıda yapıtı günlük yaşantımıza o denli yerleşmiş ki, belki de her gün bir Eldem projesinin önünden kimi zaman hayranlıkla, çoğu zaman da alışmışlığın verdiği ‘görememezlik’ ile farketmeden geçip gidiyoruz.

İşte Sibel Bozdoğan, Süha Özkan ve Engin Yenal`in ortak çalışması, 1998`de yitirdiğimiz ilk Devlet Sanatçısı unvanlı mimarımızın çalışmalarını yeniden gün ışığına çıkartıyor. Eldem`in milli bir mimarlık dili oluşturmaya adanmış uzun soluklu kariyeri ve eserleri kitapseverlerle buluşuyor.

Kitapta ayrıntılı görsel malzeme ile işlenen İstanbul Hilton Oteli, projesi kısmen gerçekleşmiş olan İstanbul Adliye Sarayı, Zeyrek’teki Sosyal Sigortalar Kurumu Kompleksi, Koç Vakfı Atatürk Kitaplığı, Taşlık Kahvesi ile Boğaziçi`nde Sedad Eldem üslubunu yansıtan çok sayıda yalı ve köşk, yetkin mimarın bizlere bıraktığı mirasın parçaları.

Eldem, çalışmalarında Türk evinin açıklığı ve hafifliğine vurgu yapmış bir isim. Tarihten ve deneyimlerinden aldığı birikimi betonarmeye yansıtırken, yer yer kullandığı geniş saçaklı çatı, oval sofa ve 1:2 oranlı düşey pencerelerin yatay tekrarıyla ulaştığı cephe yorumları belli bir üslup yaratmıştır. Geleneksel ‘Türk Evi’ üzerine yaptığı araştırma ve bu konudaki uygulamaları milli bir mimarlık bilincine ulaşma yolunda önemli bir kilometretaşıdır.

Elli yılı aşkın bir süre, İstanbul ve Ankara başta olmak üzere önemli eserler kazandıran Eldem, yaşamının akademik boyutunda da öğretim üyeliği aracılığıyla çok sayıda yeni nesil mimarı da etkiledi.

Uzun soluklu kariyeri boyunca çok sayıda ulusal ve uluslararası projeye katılan Eldem'in İstanbul Zeyrek’teki Sosyal Sigortalar Kurumu Binası, 1986'da Ağa Han Mimarlık Ödülü`ne değer bulundu.

Çağdaş Türk Mimarisi`ni yurtdışında kapsamlı olarak tanıtan sadece iki kitaptan biri olan bu eser, 110 renkli, 250`yi aşkın siyah-beyaz fotoğraf ve çizimleri ve yazarlarının etkin sunumuyla, mimarlığa profesyonel ya da amatör ilgi geliştirmiş okurlar için ‘anadilde bir başyapıt’ değerinde.

http://www.literatur.com.tr

http://www.yapi.com.tr/haberler/turk-mimarisinde-sedad-eldem-uslubu_31229.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!