Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

''Türk-Mısır İş Adamları Buluşması''

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ziyaretinin ardından, 41 kişiden oluşan ilk Mısırlı iş adamı heyeti Adana'ya geldi. Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türk Mısır İş Konseyi'nin koordinasyonunda Türkiye'ye gelen iş adamları, Adana, Mersin ve Gaziantep'te temaslarda bulunacak. 18-20 Eylül tarihlerinde gerçekleşecek ziyarette ikili ticari

yapi.com.tr / AA
''Türk-Mısır İş Adamları Buluşması''

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ziyaretinin ardından, 41 kişiden oluşan ilk Mısırlı iş adamı heyeti Adana'ya geldi. Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türk Mısır İş Konseyi'nin koordinasyonunda Türkiye'ye gelen iş adamları, Adana, Mersin ve Gaziantep'te temaslarda bulunacak. 18-20 Eylül tarihlerinde gerçekleşecek ziyarette ikili ticari görüşmeler yapılacak.

Ziyaret kapsamında Mısır İskenderiye Ticaret Odası üyelerinden oluşan 41 işadamı, Adanalı iş adamları ile HiltonSA Oteli'nde buluştu. Türk Mısır İş Konseyi Başkanı Zuhal Mansfield, görüşmeler öncesi yapılan toplantıdaki konuşmasında, 10 yıl önce Mısırla Türkiye'nin ticaretinin sadece 60 milyon dolar olduğunu belirtti.

Mansfield, 36 ay önce bu rakam 800 milyon dolar iken, şu anda 3,17 milyar dolara ulaştığını belirterek, şöyle devam etti:

''Şimdiki hedefimizi 5 milyar dolar olarak belirledik. Bu hedeflere ulaşılması için Mısırlı ve Türk işadamlarına 3-5 yıllık vizeler almalıyız. Serbest ticaret anlaşmasının 2015 yılında tamamlanmasını istiyoruz. Bu kadar büyük bir ticaret hacmimiz varken artık Mısır'ın Türkiye'de, Türkiye'nin de Mısır'da bankası olması gerekiyor. Ayrıca Mısır'la Türkiye'nin karayolu bağlantısı yok. Dolayısıyla, Ro-Ro seferleri konulması gerekir. 10 gün süren deniz yolculuğunun 24 saate inmesiyle ticaret ivme kazanır.''

''Arap Baharı''nın olumsuz etkilerini yaşadıklarını aktaran Mansfield, yaşanan kargaşa nedeniyle ürün ve paranın yer değiştirmekte zorlandığını vurguladı. Yaklaşık 8 aydır durumun böyle olduğunu ifade eden Mansfield, ''Tüm dünya liderleri bu sessizliği seyrettiler. Ama geçtiğimiz günlerde Başbakanımız 'seyirci kalmayacağım' dedi. 280 iş adamımızla Kahire'ye gittik. Bu ziyaretin olumlu yansımalarını gelecekte de göreceğiz. O umutsuzluktan sıyrılmanın zamanı gelmiştir. Bunun göstergesi olarak da İskenderiyeli iş adamlarını bugün burada görüyoruz'' dedi.

"Türkiye ile Mısır arasındaki ekonomik ilişki yeterli düzeyde değil"

Adana Sanayi Odası (ADASO) Başkanı Sadi Sürenkök ise iki ülkenin coğrafi, stratejik ve ekonomik hedeflerinin de benzer durumda olduğunu kaydeden Sürenkök, şunları kaydetti:

''Dış ticaret hacmimizin iki ülke arasında 2002 yılından 2010 yılına kadar sürekli artığını görüyoruz. Ancak buna rağmen Türkiye ile Mısır arasındaki ekonomik ilişki yeterli düzeyde değil. 2010 yılı rakamlarına göre 3,17 milyar dolar düzeyinde olan ticaret hacmimizin önümüzdeki dönemde çok daha fazla artırmaya ve üzerimize düşen tüm sorumlulukları yerine getirmeye mecburuz. Başbakanımızın geçen hafta yaptığı Kahire ziyareti münasebetiyle ticaret hacmini önümüzdeki 2 yılda 5 milyar, 4 yıl içinde 10 milyar dolar artırmak durumundayız'' diye konuştu.

Mısır'ın, 25 milyon dolarla Adana'nın ihracat yaptığı 13'üncü ülke olduğunu anlatan Sürenkök, ''Adana ve Mısırlı iş adamları olarak bu alışverişi çok daha yukarılara çıkarmak zorunluluğumuz bulunuyor'' şeklinde konuştu.

İki ülke arasındaki ticaret hacminin 5 milyar doları aşacak kapasitede olduğunu dile getiren İskenderiye Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Ahmet Hassan, şöyle devam etti:

''Mısır ticaretinin yüzde 60'ı İskenderiye üzerinden yapılıyor. Yatırımcılara çok büyük kolaylıklar sağlanıyor. Türk şirketleriyle bu konuda iyi tecrübelerimiz var. Yatırımın korunması için elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. İskenderiye'deki bütün Türk yatırımcılarına elimizden gelen her yardımı yapacağız. Mısır'daki tekstil işçileri Türkiye'ye eğitim görmek için gelebilir. Aynı zamanda teknoloji nakliyesi için yardımlaşmak istiyoruz. Türkiye'nin sivil hizmetlerinden ve eğitim faaliyetlerinden faydalanmak istiyoruz. Tüketici koruma alanında Mısır ile Türkiye arasında yardımlaşma olmasını, inşaat ve muhtelif sektörlerde yakınlaşmak istiyoruz.''

Toplantıya, Adana Ticaret Odası Başkanı Ali Gizer, Ticaret Borsası Başkanı Muammer Çalışkan, Türk-Mısır İş Konseyi Başkan Yardımcısı Ayhan Dayoğlu ve çok sayıda iş adamı katıldı.

ETİKETLER: ekonomi kurum
http://www.yapi.com.tr/haberler/turk-misir-is-adamlari-bulusmasi_89107.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!