Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Türk Müteahhitler Afganistan'ı Ablukaya Aldı

Türk müteahhitlerinin yeniden yapılandırma çalışmaları süren Afganistan'da bugüne kadar 550 milyon dolarlık iş üstlendikleri ve güvenliğin sağlanma

Dünyab>Türk müteahhitlerinin yeniden yapılandırma çalışmaları süren Afganistan'da bugüne kadar 550 milyon dolarlık iş üstlendikleri ve güvenliğin sağlanmasıyla bu rakamın daha da büyüyeceği bildirildi.

DÜNYA İnşaat Dergisi son sayısında Türk müteahhitlerin dış pazarlardaki etkinliklerine yer verdi. Bu çerçevede Afganistan pazarındaki faaliyetlere yer veren dergi, Türk firmaların bu ülkede yoldan tünele, barajdan sulama kanalı ve otellere kadar toplam 37 değişik işte faaliyet gösterdiklerine değindi. Habere göre Türk müteahhitleri Afganistan'da bugüne kadar 5500 milyon dolarlık işe imza attılar. Afganistan pazarında ihale edilecek işler tutarının 5.5 milyarı bulması beklenirken, şu ana kadar ihale edilen 1.5-2 milyar dolarlık işin üçte birine yakın bölümünü Türkler'in aldığı anlaşılıyor.

Yabancı firmaların Türk ortak merakı

Avrupalı ve Amerikalı firmaların bu bölgede başarılarını ispatlamış Türk firmaları ile çalışmayı tercih ettikleri kaydediliyor. Sektör yetkilileri, önümüzdeki günlerde, bölgede güvenliğin sağlanmasıyla daha rekabetçi bir ortamın oluşacağına işaret ediyor. Bu durumun inşaat firmalarını yeni projelerin üstlenilmesi konusunda daha avantajlı bir konuma yükselteceğine işaret eden yetkililer, bu tür bir avantajın oluşması için teminat mektubu ve köprü kredi gibi hususlarda hükümetin Eximbank, Hazine Müsteşarlığı gibi kurumları devreye sokarak Türk firmalarını desteklemesine ihtiyaç duyulacağını kaydettiler.


Türk müteahhitlerin Afganistan'daki işleri

Gülsan-Çukurova JV: Kabil-Kandahar yolunun, 432-482 km arası yolun yapımı. Kandahar-Herat yolunun bir bölümünün yapımı. Kabil-Kandahar yolunun tamamı için malzeme temini.

Tepe İnşaat: ABD ordusu için Kandahar'da askeri amaçlı modüler bina yapımı, ISAF Kabil Havaalanı'nda helikopter pisti, Alman taburunun iç yollarının betonlanması, ISAF Alman askeri birliği binasının onarımı, Afgan ordusu kışlalarından birinin onarımı, ABD ordusu tugay tesisleri inşaatı, Army Corps of Engineer'a ait bazı binaların yapımı.

Natfer-Kolin İnşaat (Afganistan-Türkiye): Kabil-Kandahar yolunun 172-262 km arası yapımı, ayrıca 5 adet köprü inşaatı.

Mensel: Kabil-Kandahar yolunun 92-177 km arası yapımı, Afgan ordu karargahı inşaatı, askeri tesis projesi.

Yüksel Proje: Kabil-Kandahar yolunun 92-177 km, 42-92 km arası, Kabil-Doshi yolu 100-175 km arası bölümünün mühendislik hizmetleri,

Yüksel İnşaat-ARC Construction (Türkiye-ABD): Kabil-Kandahar yolunun 42-92 km arası yapımı.

Yüksel İnşaat: ABD Büyükelçiliği yeni bina, lojman ve ikametgah binalarının yapımı.

Entes: Kabil-Salang yolunun acil rehabilitasyonu.

Çukurova-Arten: Salang Tüneli ve ???kar???? galerileri onarımı, Sare Hauz Barajı'nın proje ve onarımı.

Limak İnşaat: Salang-Doshi yolunun acil rehabilitasyonu.

Naseeb-Sultanoğlu (Türkiye-Afganistan): 8 katlı otel ve alışveriş merkezi yapımı.

Makimsan Asfalt: Kabil-Kandahar yolunun 49 km'lik bölümünün asfaltlanması.

Zafer Taahhüt: Afgan ordu karargahı bir numaralı görev emri, ABD ordusu için askeri amaçlı 4 koğuş ve yemekhane binalarının dizayn ve yapım işi, ABD ordusu için askeri binaların dizayn ve yapımı.

ZMD İnşaat: Afgan kışlasının yemekhanesi ve telsiz alıcı-verici istasyonunun yapımı, Afganistan Başkanlık Sarayı kompleksinin 500 kişilik Afgan taburunun altyapı işleri, ABD Büyükelçiliği'nin zemininin hazırlanması, temizleme, çakıllama, doldurma, kotlama işi, Afgan polis eğitim tesisinin yapımı.

Sürcon Sürücüler İnşaat: İş merkezi inşaatı.

Karizma İnşaat: Meslek eğitim merkezi inşaatı.

Çapı İnşaat: Kabil Havaalanı-Intercontinental Otel arasındaki 12 km'lik şehiriçi yolun yapımı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/turk-muteahhitler-afganistani-ablukaya-aldi_15339.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!