Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Türk Müteahhitler Yasağın Kalkmasını Bekliyor!

Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Mithat Yenigün, Türkiye ile Rusya arasındaki krizinden sonra projelerin durduğunu hatırlatarak Rusya'daki yasağın kalkması konusunda ümitli olduklarını söyledi.

yapi.com.tr / AA
Türk Müteahhitler Yasağın Kalkmasını Bekliyor!

Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Mithat Yenigün, Türk müteahhitlere Rusya'daki yasağın kalkması konusunda ümitli olduklarını belirterek, "Rusya'da yapılması düşünülen havaalanları, stadyumlar, yollar var. Bunlardan pay alırız diye düşünüyoruz" dedi. Mithat Yenigün, Rusya ile Türkiye arasında yaşanan uçak krizinden sonra projelerin durduğunu, Türk müteahhitlerin ihalelere girmesinin yasaklandığını hatırlattı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında geçen yıl 9 Ağustos'ta gerçekleşen görüşmeden çok umutlu olduklarını anımsatan Yenigün, ancak bugüne kadar istedikleri gelişmelerin yaşanmadığını söyledi.

TürkiyeTürkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Mithat Yenigün

İstenilen olmadı

Yenigün, 10 Mart'ta Erdoğan'ın beraberindeki heyetle birlikte Rusya'ya yaptığı ziyarette Putin ile görüştüğünü, sonrasında Putin'in Türk müteahhitlere çağrıda bulunduğunu anımsattı. "Bizler geçen yılki ilk görüşmeden sonra çok ümitliydik. Yıl sonuna kadar 2 milyar dolarlık sözleşme imzalarız diye düşünmüştük” diyen Yenigün, ancak istediklerinin olmadığını bildirdi. Yenigün, Türk müteahhitlerin Rus pazarını yakında tanıdığını, şimdiye kadar bu ülkede milyon dolarlık proje üstlendiğini kaydederek, mutlaka yeni kapıların açılacağını dile getirdi.
 
"Olumsuz değiliz, yasak kalkacak"
 
TMB Başkanı Yenigün, uçak krizi öncesi Türk müteahhitlerin Rusya'da yıllık 4-5 milyar dolar civarında sözleşme imzaladığını kaydederek, ancak kriz sonrası 2016'nın boş geçtiğini söyledi. Bu yılın nasıl olacağı konusunda şu an konuşmanın doğru olmadığını dile getiren Yenigün, Rusya'nın da ekonomik sıkıntılar içinde olduğundan bahsetti.
Yenigün, "Yasağın kalkıp kalkmayacağı konusunda olumsuz düşünmüyoruz ama biraz zaman alacak gibi. Henüz ihalelere giremiyoruz ama sayın Putin, 'Hem vizeleri vereceğiz hem kotayı açacağız hem de Türk müteahhitler ihalelere girebilecek' dedi." diye konuştu. Şu anda Rusya'da çalışan Türk müteahhitlerin bulunduğunu anımsatan Yenigün, onların yeni ihalelere girme konusunda şanslı olduklarının altını çizdi. Yenigün, "Rusya'da yapılması düşünülen havaalanları, stadyumlar, yollar var. Bunlardan pay alırız diye düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.


 

http://www.yapi.com.tr/haberler/turk-muteahhitler-yasagin-kalkmasini-bekliyor_157517.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!