Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Türk Müteahhitlerin Libya’daki Kaybı, 4 Milyar Dolar

Kaddafi sonrasında Türk müteahhitler, Libya’daki alacaklarını tahsil edemedi. Zarar büyük.

yapi.com.tr
Türk Müteahhitlerin Libya’daki Kaybı, 4 Milyar Dolar

Ankara’nın da destek verdiği NATO operasyonuyla Muammer Kaddafi’nin devrilmesi sonrasında Libya iç savaşa sürüklenirken, Türk müteahhitlerin bu ülkedeki sorunları uzun süredir devam ediyor.

Cumhuriyet’ten Emre Deveci’nin haberine göre; Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) verileriyle, Türk müteahhitlerin Libya’da yaptıkları işlerden 1 milyar dolarlık hak ediş alacağı var. Hak ediş alacakları dışında, 1.3 milyar dolarlık makine ve teçhizat ülkedeki savaş sırasında yok oldu ve bu zararın telafisi sorunu halen çözüm bekliyor. Bunlara ek olarak, müteahhitlerin Libya’da kazandıkları ihaleler için Türk bankalarından aldıkları 1.7 milyar dolarlık teminatlar da duruyor ve bankalara yıllık 50 milyon dolarlık komisyon ödeniyor. 2011’den bu yana bu teminat mektupları sorunu çözüme kavuşmadığı  için de bankalara ödenen komisyonlar 500 milyon dolara yaklaştı.

TMB verilerine göre, 1972-2018 dönemini kapsayan 46 yılda Türk müteahhitler Libya’dan toplamda 28.8 milyar dolarlık 602 ihale aldı. Yurtdışındaki Türk müteahhitlik hizmetlerinde Libya, yüzde 7.6’lık payla, yüzde 19.3’lük paya sahip Rusya ve yüzde 12.6’lık paya sahip Türkmenistan’ın ardından üçüncü sırada yer alıyor. Libya, aynı zamanda 1972 yılında Türk müteahhitlerinin hizmetlerini ihraç ettikleri ilk ülke konumunda. Ancak “Arap Baharı” ve sonrasında gelişen iç savaşla birlikte Libya’da işler durdu. Mevcut sorunların çözümü için Libya ve Türk makamlarının görüşmeler yaptıklarını ancak iç savaşın şiddetlenmesiyle görüşmelerin sekteye uğradığını belirten TMB Genel Sekreteri Hasan Yalçın, bu konuda çalışmaların sürdürülmekte olduğunu belirtti.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/turk-muteahhitlerin-libyadaki-kaybi-4-milyar-dolar_176903.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!