Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Türk Müteahhitlerin Türkmenistan Açılımı

Türk müteahhitlerin, 2009 yılına kadar, Türk cumhuriyetlerindeki 36 milyar dolar tutarındaki bin 255 projenin yaklaşık yüzde 50'sini oluşturan 18,2 milyar dolarlık 650 yatırımı Türkmenistan'da gerçekleştirdiği bildirildi.

yapi.com.tr / AA
Türk Müteahhitlerin Türkmenistan Açılımı

Fotoğraf: Durmuş Ali Başkan

Son yıllarda hızlı gelişimiyle müteahhitlerin de gözdesi haline gelen Türkmenistan, Cumhurbaşkanı Gurbanguli Berdimuhamedov'un liderliğinde kapsamlı bir kalkınma programı uyguluyor.

Ülkenin zengin doğal kaynaklarından elde edilen gelir, ülkeyi bayındır hale getirecek yatırımlara harcanıyor. Türkmenistan, sağlıktan eğitime, sanayiden spora kadar her alanda atılımlarını sürdürüyor.

Ülkenin gelişimine yönelik olarak yapılan bu yatırımlar, yabancı ve özellikle de Türk şirketleri için büyük fırsatlar sunuyor. Çevre ülkelerle işbirliğini artırma politikasını benimseyen Cumhurbaşkanı Berdimuhamedov, bu kapsamda Türkiye ile ilişkilere büyük önem veriyor ve ihalelerin konusunda uzman, kaliteli, güvenilir ve projelerini zamanında sonuçlandıran Türk şirketlerine verilmesini destekliyor.

Buna bağlı olarak, halen Türkmenistan'da hayata geçirilen yıllık 3,5-4 milyar dolarlık yatırımın yüzde 70'i Türk firmaları tarafından inşa ediliyor.

Orta Asya'nın en büyük pazarı

Türkmenistan, Türk müteahhitlik firmaları için Orta Asya'daki en büyük pazar olma özelliğini taşıyor. 1980'den 2009 yılına kadar Türk Cumhuriyetlerinden alınan 36 milyar dolar tutarındaki bin 255 projenin yaklaşık yüzde 50'sini oluşturan 18,2 milyar dolarlık 650 proje Türkmenistan'da gerçekleştirildi.

2007 yılında, otoyol, elektrik santrali, doğalgaz çevrim santrali, asfalt tesisi, köprü, çimento fabrikası, havalimanı ve konut inşaatları gibi, 99 adet proje üstlenilerek 3,2 milyar dolarlık yatırım yapıldı. Aynı şekilde, 2008'de 5,3 milyar dolarlık 97 adet proje üstlenerek rekor kırıldı.

Bu arada, inşaat alanında büyük oranda Türk menşeili malzemelerin kullanılması da Türkiye'den yapılan ihracatı artırıyor. Bununla birlikte, piyasada Türk mallarının kalitesi nedeniyle artan talebe bağlı olarak giyim ve gıda sektöründe mal hareketleri de artıyor.

2009 yılında iki ülke arasındaki ticaret hacmi 1,2 milyar dolar seviyesine ulaşırken, rakamın bu yıl 2 milyar doları bulması hedefleniyor.

Kayıtlı 400'ün üzerinde Türk sermayeli firma bulunuyor

Türkmenistan'da kayıtlı 400'ün üzerinde Türk sermayeli firmanın bulunduğu belirtildi. Türkiye, makine ve teçhizat, inşaat malzemeleri, gıda maddeleri, motorlu taşıtlar, tarım ve tohumculuk ve kimyasal ürünler, bilişim ve telekomünikasyon alanında Türkmenistan için önemli bir tedarikçi konumunda yer alıyor.

Öte yandan, Türkmenistan hükümetinin altyapı yatırımlarına verdiği önem ve ülkenin gelişimi Türk müteahhitleri için önemli iş imkanları yaratıyor. Özellikle, turizm, santral, otoyol, demiryolları başta olmak üzere değişik alanlarda 30 milyar dolarlık yatırım öngörülüyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/turk-muteahhitlerin-turkmenistan-acilimi_83822.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!