Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Türk Seramiklerine İtalya’da Yoğun İlgi

Seramik sektöründe Avrupa’nın üretim ve ihracat lideri olan Türkiye’nin gücünü daha da artırmayı hedefleyen Seramik Tanıtım Grubu (STG), İtalya’daki uluslararası Cersaie Fuarı kapsamında düzenlediği etkinliklerde ziyaretçi akınına uğradı.

yapi.com.tr
Türk Seramiklerine İtalya’da Yoğun İlgi

Yurtdışına yönelik tanıtım faaliyetleriyle Türk seramik ürünlerinin marka algısını ve ihracatını artırmayı hedefleyen Seramik Tanıtım Grubu (STG), sektörün dünyadaki en büyük organizasyonlarından olan İtalya’daki Cersaie Fuarı ile eş zamanlı düzenlediği etkinliklerde ziyaretçi akınına uğradı.

Seramik sağlık gereçlerinde Avrupa’nın üretim ve ihracat lideri olan, seramik kaplama malzemeleri üretiminde de ilk üçte yer alan Türkiye’nin gücünü daha da artırmayı hedefleyen STG, Cersaie Fuarı ile eş zamanlı 24 Eylül’de “Bologna Water Design” tasarım etkinliğine katıldı. STG, mimarlık dergisi Architect’s Journal’ın moderatörlüğünde dünyanın önde gelen mimarlarına Osmanlı stili kullanılarak yaptırdığı “Kiosk” projesi ile ilgi odağı oldu. Proje kapsamında İngiliz mimarlık ofisleri Zaha Hadid, Hopkins, Eric Parry, ADAM, Studio Weave and Allford Hall Monaghan Morris ile çalışan STG, projeye katılan mimarlarla gerçekleştirdiği seminer ve resepsiyonda sektörün uluslararası uzman isimlerini buluşturdu. 

STG’nin düzenlediği etkinlikler kapsamında, Bologna kentinin en büyük meydanı olan Piazza Maggiore’de dünyaca ünlü piyanist Kerem Görsev ve Trio’su ile ünlü perküsyoncu Ayhan Sicimoğlu da bir konser verdi. Çok sayıda fuar ziyaretçisi, Görsev ve Sicimoğlu’nun canlı performansını izlemek için konsere akın etti. Konser alanında afişlerle Türkiye seramik sektörünü tanıtan STG, filmler, billboard ve taksi ilanları ile fuar süresince etkili bir tanıtım kampanyasına da imza attı.

Türk seramiğinin tarihi dokusunu inovasyon ile birleştiriyor

Türkiye seramik sektörünün yurtdışında tanıtılmasına ve bu sayede yabancı projelerde öncelikli tercih edilmesine katkıda bulunmayı amaçlayan STG, Ekonomi Bakanlığı’nın denetiminde ve Türkiye İhracatçılar Meclisi’ne bağlı olarak 1997 yılından bu yana Orta Anadolu İhracatçı Birlikleri bünyesinde çalışmalarını sürdürüyor. Türk seramiğinin tarihi dokusunu ve gücünü, inovasyon ve tasarım ile bir araya getiren STG, hem profesyonel kullanıcılara hem de nihai tüketicilere farklı alternatifler sunuyor.

Seramik sağlık gereçleri ihracatında Avrupa lideri

Yarattığı katma değer ve istihdam açısından ülkemiz ekonomisinin en önemli sanayi kollarından olan seramik sektörü, ihracatta yerli kaynakları en fazla kullanan ve ithal ürünlere bağımlılığı en az olan sektörlerden biri durumunda bulunuyor. 1950’li yıllarda üretimin başlamasıyla kısa sürede dünyanın en büyük seramik üreticilerinden biri konumuna gelen Türkiye, kaliteli ve yenilikçi tasarımları ile seramik kaplama malzemeleri üretiminde Avrupa’da üçüncü, dünyada sekizinci, ihracatta ise dünyada beşinci sırada yer alıyor. Türkiye seramik sektörü, sağlık gereçleri ihracatında miktar bazında Avrupa lideri ve dünya dördüncüsü durumunda bulunuyor. Türkiye, seramik sağlık gereçleri ihracatında değer bazında ise dünyada beşinci, Avrupa’da da üçüncü sırada bulunuyor.  

http://www.yapi.com.tr/haberler/turk-seramiklerine-italyada-yogun-ilgi_125436.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!