Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Türk Ytong Multipor’un Üretimine Başladı

Türk Ytong, yapılarda enerji tasarrufu sağlamak için Avrupa’da tercih edilen, NaturePlus ve IBU (Alman Yapı ve Çevre Enstitüsü) EPD sertifikalı “Multipor Isı Yalıtım Levhası” nı Türkiye’de üretmeye başladı.

yapi.com.tr
Türk Ytong Multipor’un Üretimine Başladı

Ytong tarafından Almanya’da geliştirilen ve Avrupa’da tercih edilen mineral esaslı Multipor Isı Yalıtım Levhası, yapı ömrü boyunca ısı yalıtım özelliğini kaybetmiyor; yangına karşı yüzde 100 güvenli, darbeye dayanıklı ve nefes alan bir ısı yalıtım çözümü sunuyor. 2017 yılına yeni bir yatırım ve yeni ürünle giren Türk Ytong’un Genel Müdürü Gökhan Erel, Multipor ile enerji verimliliği ve yangın güvenliği konularında tüm beklentilere yanıt vereceklerini belirtti: “2016 yılında toplam 30 milyon Euro yatırımla devreye aldığımız Çatalca tesisimiz ile yıllık kapasitemizi 400 bin metreküp artırmış bulunuyoruz. Yüksek işçilik, enerji ve hammadde verimliliğine sahip bu yeni tesiste en ileri teknolojileri ve mühendislik birikimlerini kullanmaktayız. Bu tesiste yangın güvenliği ve enerji verimliliği açısından önemli bir boşluğu dolduran, yanmaz ısı yalıtım levhası “Multipor”u üretmeye başladık. Multipor, bir inovasyon ürünü olarak yalıtım sektörünün bir adım daha ötesinde olacak. Sürdürülebilir yapılaşma, enerji verimliliği, yangın güvenliği ve yönetmeliğe uygunluk gibi konularda tüm beklentilere yanıt verebilen “Multipor” yatırımı ile ısı yalıtım levhası üretim kapasitemizi 5’e katladık. Bu kapasiteyle yapılarda, yılda 1 milyon metrekare mantolamaya alternatif yanmaz ısı yalıtımına imza atacağız. Türkiye’nin kaliteli yapı malzemeleri ile nitelikli yapılaşması, güvenli yapılara kavuşması, enerji dostu binalarla hane ve ülke ekonomisine katkı sağlaması için çalışıyoruz.”

Yangına karşı kesin koruma

2006 yılından beri Multipor’u ithal ettiklerini söyleyen Gökhan Erel, ürünün ilgi görmesi üzerine üretime geçtiklerini belirtti. Multipor’un A1 sınıfı hiç yanmaz yapı malzemesi olarak sınıflandırıldığını sözlerine ekleyen Erel, “Yangın durumunda mutlak bir emniyet sağlar, en yüksek sıcaklıklarda bile herhangi bir zehirli gaz veya duman çıkarmaz. Yüksek binalar dahil olmak üzere, ilave önlemler almadan, yangın riski oluşmadan yangın yönetmeliklerine uygun cepheler ve ısı yalıtım çözümleri güvenle oluşturulur” dedi.

TürkTürk Ytong Genel Müdürü Gökhan Erel

Yönetmelikte de A1- A2 sınıfı hiç yanmaz yapı malzemesinin şart koşulduğuna dikkat çeken Erel, Multipor’un yangın esnasında çıkan zehirli gazları engellediğini söyledi.

Nefes alan yapılar

Multipor’un petrol türevi bir malzeme olmadığına değinen Erel, doğal hammaddeler olan kum, kireç, çimento ve su içerdiğini kaydetti. 0,044 W/mK ısı yalıtım değeri ile Multipor, yüksek ısı yalıtım performansı sağlıyor. Enerji tüketiminin yaklaşık yüzde 40’ının binalardan kaynaklandığını belirten Gökhan Erel, yapı malzemelerinde akıllı çözümlerin önemini dile getiriyor: “Yaşamımızın yüzde 90’ı binalarda geçiyor. Bu noktada kullandığımız yapı malzemelerinin akıllı olması çok önemli. Gerçek tasarruf; bakım masrafı gerektirmeyen, yangın riski oluşturmayan, binanın nefes almasını sağlayarak, yapı ömrü boyunca her türlü zorlu hava koşullarına karşın yalıtım performansını koruyan malzemeler ile sağlanır. Multipor bu tanıma uygun bir ürün. Pek çok özelliği ile sürdürülebilirliğe katkısı olan, güvenli bir ısı yalıtım ürünü. İçeriğindeki doğal hammaddeler sayesinde tamamen mineral esaslı bir ürün olduğundan, binaların nefes almasına olanak tanıyor. Bugün vatandaşların ısı yalıtımına yönelik öncelikli şikâyeti oturdukları yapıların nefes almıyor olması. Bu durumun pek çok sağlık sorununa da davetiye çıkardığı uzmanlar tarafından dile getiriliyor. Multipor’u Türkiye’de üretmeye başlamamızın en önemli nedenlerinden biri ülkemizin kapsamlı bir kentsel dönüşüm operasyonu içerisinde olması. Bu aşamada binalarımızı güvenli ve akıllı yalıtım ürünleri ile donatırsak, hem sağlıklı yaşam alanları yaratırız, hem de birinci ekonomik giderimiz olan enerji alanında önemli ölçüde tasarruf sağlarız.”

Natureplus Sertifakalı ürün

Ürünü Natureplus Sertifakası’na sahip olduğunu belirten Erel, bu etiketle ilgili şu bilgiyi verdi: “Natureplus etiketi, tüketicilerin piyasadaki en iyi, denenmiş ve test edilmiş ürünleri tanımlamalarına yardımcı olmak için tasarlandı. Sürdürülebilir yapı ve yaşam alanı ürünleri için uluslararası bir kalite sembolü olan Natureplus etiketi ürünlerin, sağlık, çevre ve işlev açısından test edilmesine dayanıyor. Sağlık bilinci, çevre dostu üretim ve sınırlı kaynakların korunmasını içeriyor.”

Türk Ytrong olarak Multipor’da sadece Türkiye pazarını hedeflediklerini sözlerine ekleyen Erel, dış cephe pazarının bir milyon metrekaresine sahip olduklarını vurguladı. 10 yıldır Multipor’u Türkiye’nin farklı bölgelerinde kullandıklarının altını çizen Erel, özellikle yeni yapılarda Ytong blok ve multipor olarak kullandıklarını söyledi. Erel, ürün uygulamasının çok önemli olduğuna dikkat çekerek, hiçbir şekilde levhayı tek başına vermediklerini ve bir sistem kiti şekilde sunduklarını aktardı.

 

http://www.yapi.com.tr/haberler/turk-ytong-multiporun-uretimine-basladi_155644.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!