Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Türkerler Dünyanın En Büyük Sağlık Merkezini Etlik'de Yapacak

Türkerler Holding Yönetim Kurulu Başkanı Kazım Türker, Etlik Entegre Sağlık Kampüsünün dünyanın en büyük sağlık merkezi olacağını belirterek, ''Ankara ABD'nin Ohio eyaletine bağlı Cleveland gibi yurtdışından hasta kabul eden merkez haline gelecek. Türkiye'nin Cleveland'ı olacak'' dedi.

yapi.com.tr / AA
Türkerler Dünyanın En Büyük Sağlık Merkezini Etlik'de Yapacak

Fotoğraf: Selçuk Uysal

Türkerler Holding Yönetim Kurulu Başkanı Kazım Türker, Etlik Entegre Sağlık Kampüsünün dünyanın en büyük sağlık merkezi olacağını belirterek, 2014 sonunda tamamlanacak kampüsün işletmeye açıldığına 10 bin kişiyi istihdam edeceğini söyledi. Kampüs için geçtiğimiz günlerde yapılan ihaleyi İtalyan Astaldi ortaklığında alan Türkerler Holding'in Yönetim Kurulu Başkanı Türker, projenin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Ankara için açıkladığı projelerin en önemlisi olduğunu kaydetti.

Kazım Türker, Ankara Etlik Entegre Sağlık Kampüsü'nün 1.400 dönümden oluştuğunu, 2,4 milyar lira yatırım maliyetiyle inşa edileceğini, Dr. Sami Ulus Çocuk Hastanesi, Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi - Dışkapı Çocuk Hastanesi, Zekai Tahir Burak Kadın Doğum Hastanesi, Ulucanlar Göz Hastanesi, Ulus Devlet Hastanesi ve Dr. A.Y. Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesinin de taşınarak 2014 yılı sonunda bitecek kampüste yer alacağının bilgisini verdi.

Projenin Public-Private-Partnership (PPP) modeliyle Sağlık Bakanlığı Kamu Özel Ortaklığı bünyesinde hayata geçirileceğini bildiren Türker, PPP modelinin Türkiye'de ilk kez denendiğini anlatarak ortağı İtalyan Astaldi firmasının İtalya'da aynı modelle 6 hastaneyi geliştirdiğini belirtti.

Zincirlikuyu'da 45 katlı ikiz kule

Yatırımlara devam ettiklerini belirten Kazım Türker, İstanbul Zincirlikuyu'da Çiftçiler Holding arazisi üzerinde ikiz kule inşaatına başladıklarını, 45 katlı olacak kulelerin 3,5 yıl içinde tamamlanacağını ve projenin yatırım maliyetinin arsa hariç 500 milyon dolar olduğunu söyledi.

İstanbul'daki yapılacak üçüncü köprü için Ağustos sonunda yapılacak ihalede de yer alacaklarını açıklayan Türker, ''Seçimler sonrasına bakarak da siyasi istikrarın sürdüğünü görüyoruz. Yabancı ve yerli yatırımcı Türkiye'de olmaktan memnun. Yatırımcı iştahı devam ediyor'' şeklinde konuştu.

Türkiye'nin en verimli jeotermal sahası Türkerler'de

Türkerler Holding Enerji Grubu'nun yenilenebilir enerji konusunda da yatırımlarını sürdürdüğünü anlatan Kazım Türker, rüzgar enerjisi alanında 67 adet proje ile Türkiye'de en fazla rüzgar enerjisi için lisans talebinde bulunan enerji grubu olduklarını söyledi.

Türkerler Holding Yönetim Kurulu Başkanı Türker, yenilenebilir enerjide jeotermal ile de ciddi olarak ilgilendiklerini söyledi. Çalışma kapasitesi açısından en verimli yenilenebilir kaynağın jeotermal olduğunu anlatan Türker, 2011 Şubat ayında yaptıkları sondaj aramaları sonucu Manisa - Alaşehir'de Türkiye'nin en verimli jeotermal sahasını devreye aldıklarını kaydetti. Bu sahada açtıkları ilk kuyunun elde edilen 14 Megawatt (MW) kapasite ile Türkiye'nin en verimli kuyusu, sahanın da 75 MW ile Türkiye'nin en verimli sahası olduğunu ifade etti.

Kazım Türker, hali hazırda Alaşehir'deki 3 arama kuyusunda toplam 28 MW kapasiteli, yılda 235 milyon kilovatsaat (KWH) saat elektrik enerjisi üretecek kaynak keşfi yapıldığını, 50 milyon dolarlık santralin 1 yıl içinde tamamlanacağını açıkladı.

Hedeflerinin jeotermal sahalarında 150 MW'lik kurulu güce erişerek yılda 1.260 milyon KWH elektrik enerjisi üretmek olduğunu bildiren Türker, projenin toplam bütçesinin 375 milyon dolara ulaştığını söyledi.

ETİKETLER: firma
http://www.yapi.com.tr/haberler/turkerler-dunyanin-en-buyuk-saglik-merkezini-etlikde-yapacak_88265.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!