Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Türkiye, 10 yılda Enerji ve Ulaştırma Alanlarında 250 Milyar Dolarlık Yatırım Yapacak

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Türkiye'nin önümüzdeki 10 yılda, enerji ve ulaştırma alanında 250 milyar dolarlık yatırım yapacağını belirterek, ''Bunlar kamu özel sektör ortaklığı ya da kamu bütçe kaynaklığı ile yapılacaktır. Dolayısıyla Fransız iş adamlarının Türkiye'ye bu cepheden bakması gerektiğini düşünüyorum'' dedi.

yapi.com.tr / AA
Türkiye, 10 yılda Enerji ve Ulaştırma Alanlarında 250 Milyar Dolarlık Yatırım Yapacak Zafer Çağlayan ve Nicole Bricq (Foto: Metin Pala / AA)

Dün (16 Ocak Çarşamba) Sait Halim Paşa Yalısı'nda Fransa Dış Ticaret Bakanı Nicole Bricq'in de katılımıyla düzenlenen çalışma kahvaltısında Fransız CEO'larla bir araya gelen Zafer Çağlayan, Türkiye Fransa Ekonomik ve Ticari Ortaklık Komitesi 2. Dönem Toplantısı çerçevesinde enerji, tarım, çevre ve şehircilik alanlarında çalışma grupları oluşturduklarını söyledi. Çağlayan, Türkiye ve Fransa arasında 2011 yılında gerçekleştirilen 16 milyar dolarlık dış ticaret hacminin, talep gerilemesi sebebiyle 2012 sonu itibariyle 15,5 milyar dolara gerileyeceğini dile getirdi. 1,7 trilyon dolarlık dış ticaret hacmi olan iki ülkenin bugün 15-16 milyar dolar değil, çok rahatlıkla 36-56-66 milyar dolarlık dış ticaret hacmine ulaşabileceğini vurgulayan Çağlayan, sözlerine şöyle devam etti:
     
''2011 yılında Fransa, en fazla ihracat yaptığımız 5. ülke, en fazla ithalat yaptığımız 7. ülke. Her yıl Türkiye Fransa'nın ithalatında 15. sırada yer almıştır. Fransa'da yaşayan 600 bine yakın Türk vatandaşımız var. Onlar iki ülke arasındaki siyasi ve ekonomik ilişkilerde önemli bir köprü vazifesi görüyor. 35'e yakın firmamız 1 milyar dolardan fazla bir yatırım gerçekleştirmiş durumda. Bugüne kadar Türk firmalarının dünyadaki toplam yatırımı 20 milyar dolar olduğunu ifade ettiğimizde, Türk yatırımcılar yaptıkları yatırımların 20'de birini Fransa'ya yapmış durumdalar. Fransız firmalar, 54 firma, Türkiye'de yaklaşık 6.2 milyar dolarlık yatırım gerçekleştirmiştir. Aramızda bilhassa otomotiv sektöründe önemli ticari ilişkiler var. Ancak, otomotiv, mobilya, tekstil, ulaştırma ve beyaz eşya vb gibi sektörlerde önemli işbirliği potansiyelleri mevcut.''
    
''Çin'den sonra Türk müteahhitlik sektörü dünyada 2 numara haline gelmiştir''
    
Bakan Çağlayan, Türkiye'nin 2023 hedeflerini gerçekleştirirken, üretim yapısını ve çalışma stratejisini yeniden gözden geçirmesi gerektiğini belirterek, bunu yeni teşvik sistemi ile desteklediklerini dile getirdi. Türkiye'nin bunları yaparken fiziki altyapısını da güçlendirmek zorunda olduğunu vurgulayan Çağlayan, bu anlamda önümüzdeki 10 yılda başta demir yolları ve yüksek hızda demir yolu taşımacılığı olmak üzere toplamda 110 milyar dolardan fazla altyapı yatırımı yapacaklarını ifade etti.
     
Bugün elektrik enerjisi kapasitesinin 57 bin megavat olduğu bilgisini veren Çağlayan, 2023'e kadar enerji kapasitesinin 2 misline çıkmasını öngördüklerini, yani 110 bin megavatlık bir enerji kapasitesinin olacağının altını çizdi. Bunun da enerji alanında yapacakları yatırımın 130 milyar dolardan fazla olacağının bir göstergesi olduğunu belirten Çağlayan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

''Türkiye, önümüzdeki 10 yılda özetle 2 alanda, enerji ve ulaştırma alanında 250 milyar dolarlık yatırım yapacak olan bir ülkedir. Bunlar kamu özel sektör ortaklığı ya da kamu bütçe kaynaklığı ile yapılacaktır. Dolayısıyla Fransız iş adamlarının Türkiye'ye bu cepheden bakması gerektiğini düşünüyorum. 1972 yılından bugüne kadar müteahhitlik sektörümüz yaklaşık 242 milyar dolar uluslar arası müteahhitlik üstlenmiş. 1972-2002 arasında müteahhitlik sektörü dünyada sadece 44 milyar dolarlık bir taahhüt üstlenmişti. 2002-2012 sonuçlarına baktığımızda ise, aradan geçen 10 yılda neredeyse bunun üzerine 200 milyar dolar ilave taahhüt üstlenmiştir. Gerek alt yapı, gerek üst yapı. Bu konuda Çin'den sonra Türk müteahhitlik sektörü dünyada 2 numara haline gelmiştir.''

http://www.yapi.com.tr/haberler/turkiye-10-yilda-enerji-ve-ulastirma-alanlarinda-250-milyar-dolarlik-yatirim-yapacak_103943.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!