Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Termik Santrallerde Açığa Çıkan Atık Isı Şehir Isıtma ve Soğutmasında Kullanılsın

TOBB İklimlendirme Sanayi Meclisi Başkanı Poyraz, ''Atık ısıdan faydalanılmayan elektrik üretim santrallerinin, belirlenecek bir program çerçevesinde 2023 yılına kadar kademeli olarak atık ısısından yararlanılabilir hale getirilmesi ve bu dönüşümün devlet tarafından teşvik edilmesi gerek'' dedi.

yapi.com.tr / AA
Termik Santrallerde Açığa Çıkan Atık Isı Şehir Isıtma ve Soğutmasında Kullanılsın

Yazılı bir açıklama yapan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) İklimlendirme Sanayi Meclisi Başkanı Zeki Poyraz, termik santrallerde açığa çıkan atık ısının şehir ısıtma ve soğutması için kullanılabileceğini ifade ederek, bu konuda devletin destek vermesi gerektiğini belirtti. Atık ısısından faydalanılmayan elektrik üretim santrallerinin, belirlenecek bir program çerçevesinde 2023 yılına kadar kademeli olarak atık ısısından yararlanılabilir hale getirilmesi gerektiğini bildiren Poyraz, bu dönüşümün devlet tarafından teşvik edilmesi gerektiğini vurguladı.
     
Poyraz, elektrik santrallerinden açığa çıkan ve değerlendirilemeyen ciddi bir atık enerji potansiyeli olduğuna dikkati çekerek, atık ısının mesken ısıtma ve soğutmasında kullanılacak önemli bir kaynak olduğunu, böylelikle enerji verimliliğinde artış, dışa bağımlılıkta azalma ve ucuz ısınma imkanı sağlanabileceğini ifade etti. Devletin mutlaka gerek alt yapı kurarak gerekse yönetmelikler yayınlayarak atık enerji kaynaklarını değerlendirmesi gerektiğini belirten Poyraz, şunları kaydetti:
     
''2011 yılı verilerine göre, ülkemizde kullanılmakta olan enerjinin yüzde 34,5'i binalarda, yüzde 35,5'i ise sanayide tüketilmektedir. Elektrik üretiminde hidroliğin payı yüzde 23, kömürün payı yüzde 29, doğalgazın payı ise yüzde 45'tir. Çok büyük bir bölümü kojenerasyon ve trijenerasyon tesislerde değerlendirilemeyen atık ısıdan kaynaklı kayıplar yaklaşık 11 milyar metreküp doğalgazla eşittir. Yine binalarda kullanılan toplam doğalgaz miktarı 107 bin 483 GWh olduğu göz önüne alındığında elektrik üretirken kullanılmadan, yararlanılmadan doğrudan atmosfere atılan ısıdan kazanılabilecek enerjinin binalardaki doğalgaz ihtiyacından daha fazla, ki bu rakam da 130 bin GWh'dir. Devletimiz mutlaka gerekli önlemleri almalıdır.''

Poyraz, Türkiye'de şu an açığa çıkan ve kullanılamayan atık ısının hem çevreyi kirlettiğine, hem de bina ısıtması için tesisler kurularak gereksiz yere yakıt tüketimi yaşandığına işaret ederek, gelişmiş ülkelerdeki uygulamaların dikkate alınması ve atık enerjinin yaygın şekilde şehir ısıtmasında kullanılması gerektiğini bildirdi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/termik-santrallerde-aciga-cikan-atik-isi-sehir-isitma-ve-sogutmasinda-kullanilsin_104027.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!