Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Türkiye 2 Milyar Dolar Fazla mı Verdi?

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, TBMM'ye sunduğu soru önergesinde Sinop'ta kurulacak nükleer enerji santrali için Kanadalı firmanın 20 milyar dolar teklif verdiği ancak ihalenin 22 milyar dolar teklif veren Japon firmaya verildiği iddilarını sordu.

yapi.com.tr
Türkiye 2 Milyar Dolar Fazla mı Verdi?

CHP'li Tanrıkulu, Başbakan Erdoğan'ın cevaplaması istemiyle TBMM Başkanlığı'na sunduğu soru önergesinde Sinop'ta kurulması planlanan nükleer enerji santrali ile ilgili iddiaları sordu. Tanrıkulu yazılı soru önergesinde şu sorulara yer verdi; "

"İhale 22 milyar dolarla Japon Mitsubishi firması ile Fransız Areva firmalarının oluşturduğu konsorsiyuma verilmiş olmasına rağmen 4 adet 1150 megavat (MW) kapasiteli orta güç Atmea tipi reaktörün dünyada ilk kez Türkiye’de kurulacağı başka bir deyişle Türkiye’nin bu tip bir reaktör için test alanı olacağı iddiası doğru mudur?

"İhaleye konu olan reaktörün daha ucuza yapılabilmesi ile ilgili olarak hükümetiniz tarafından hangi uluslararası firmalarla görüşmeler yapılmıştır?"

"Kanadalı CANDU adlı bir firma ile hükümetiniz tarafından Sinop’ta inşa edilmesi düşünülen nükleer santral ihalesi için bir müzakere gerçekleşmiş midir?"

"Kanadalı CANDU firmasının aynı nükleer santral ihalesi için 20 Milyar dolar teklif verdiği doğru mudur? Eğer öyle ise ihale neden 2 Milyar dolar fazla maliyet ile Japon firmasına verilmiştir?"

http://www.yapi.com.tr/haberler/turkiye-2-milyar-dolar-fazla-mi-verdi_108272.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!