Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

'Türkiye Altı Yılın Büyüme Şampiyonu Olacak'

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD), Türkiye’nin 2011-2017 yılları arasında kaydedeceği yıllık ortalama yüzde 6.7’lik büyümeyle üye ülkeler arasında ilk sırada yer alacağı tahmininde bulundu. OECD Genel Sekreteri Angel Gurrie’ın açıkladığı OECD Ekonomik Görünüm Raporu’nun kasım güncellemesinde Türkiye’de bu yıl yüzde 6.5 küçülme

Radikal Gazetesi
'Türkiye Altı Yılın Büyüme Şampiyonu Olacak'

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD), Türkiye’nin 2011-2017 yılları arasında kaydedeceği yıllık ortalama yüzde 6.7’lik büyümeyle üye ülkeler arasında ilk sırada yer alacağı tahmininde bulundu. OECD Genel Sekreteri Angel Gurrie’ın açıkladığı OECD Ekonomik Görünüm Raporu’nun kasım güncellemesinde Türkiye’de bu yıl yüzde 6.5 küçülme görüleceği belirtildi. Türk ekonomisi hakkında ise “Küresel toparlanma daha güçlü olur ve Türk ekonomisinin iyileşeceğine yönelik güven sürerse, yatırımlar hızlanabilir ve toplam talep daha güçlü bir şekilde artabilir. Aksi yönde, makroekonomik politikanın güvenilirliğine ilişkin belirsizlikler yükselir ya da ekonominin uluslar arası rekabet gücü zayıflarsa, toparlanma adımları yavaşlayabilir” denildi.

2010’da 3.7 büyüyecek

Ekonomik Görünüm Raporu’nun Kasım güncellemesi Paris’te düzenlenen bir basın toplantısıyla açıklandı. Raporda Türkiye’nin GSYİH’sında gelecek yıl yüzde 3.7, 2011’de ise yüzde 4.6 büyüme gerçekleşmesi öngörüldü. Raporun Türkiye ile ilgili bölümünde dört çeyrek süren küçülmenin güçlü bir geri sekmeyle 2009’un ikinci çeyreğinde sona erdiği belirtildi.

Sözkonusu raporda yer alan, bir tabloda ise OECD ülkelerinin 2011-2017 yılları arasındaki altı yıl için öngörülen yıllık büyüme oranları liste halinde yer aldı. Buna göre Türkiye sağlayacağı yıllık ortalama yüzde 6.7’lik büyüme oranıyla, tüm OECD ülkeleri arasında ilk sırada yer aldı. Yıllık ortalama kalkınma hızları itibarıyla ülkeler sırasıyla şöyle sıralandı:

Kim ne kadar büyüyecek?

Türkiye (yüzde 6.7), Lüksemburg (yüzde 5) Slovak Cumhuriyeti (yüzde 4.9), Macaristan (yüzde 4.7), Kore (yüzde 4.5), Çek Cumhuriyeti (yüzde 4.1), Avustralya (yüzde 3.9), Meksika (yüzde 3.8), Yunanistan (yüzde 3.6), Norveç (yüzde 3.5),  Finlandiya (yüzde 3.2), İngiltere/İrlanda (yüzde 3.1), İsveç/İspanya (yüzde 3), İzlanda (yüzde 2.9), İsviçre/Polonya (yüzde 2.8), ABD/ OECD toplam (yüzde 2.6), Avusturya (yüzde 2.5), Yeni Zelanda (yüzde 2.3), Kanada (yüzde 2.2), Danimarka, Euro bölgesi (yüzde 2.1), İtalya (yüzde 1.9), Fransa/Belçika (yüzde 1.8), Almanya (yüzde 1.6), Hollanda (yüzde 2), Portekiz (yüzde 1.4), Japonya (yüzde 1.2).

Risklere dikkat çekildi

Raporda şu uyarıda bulunuldu: “GSYİH artışının 2010 yılında yüzde 4’e yakın, 2011’de ise daha da fazla hızlanması tahmin ediliyor. Eğer küresel toparlanma daha güçlü olur ve Türk ekonomisinin iyileşeceğine yönelik güven sürerse, yatırımlar hızlanabilir ve toplam talep daha güçlü bir şekilde artabilir. Eğer aksi yönde, makroekonomik politikanın güvenilirliğine ilişkin belirsizlikler yükselir ya da ekonominin uluslar arası rekabet gücü zayıflarsa, toparlanma adımları yavaşlayabilir.”

Hükümete tavsiyeler

ÖECD’nin raporunda, ekonomi politikasını oluşturanların, reel faizleri ve risk priminde azalışa olanak sağlayan yatırımcı güveni iyileşmelerini korumaları gerektiği belirtildi. Bu bağlamda mali saydamlığı geliştirmenin kritik olduğu dile getirilirken “İş aleminde rekabet gücünü artıran yapısal reformlar ekonominin performansının yukarı yönlü iyileşmesine yardımcı olacaktır” denildi.

İşsizlik 2017’de yüzde 4.6

Raporda Türkiye ile ilgili yer alan saptamalar şöyle:

* Türkiye’de enflasyon oranının 2011’de yüzde 5.4, 2017 yılında ise yüzde 4.6 olması bekleniyor.
* İşsizlik 2011 yılında yüzde 15, 2017’de ise yüzde 8.8 olacak.
* Uzun vadeli faizlerin 2011 için yüzde 8.8, 2017 içinse yüzde 9.4 gerçekleşeceği senaryolandırılıyor.
* Enflasyon Ekim 2008’de yüzde 11.9’dan Eylül 2009’da yüzde 5.3’e geriledi, cari işlemler açığının 2008’deki GSYİH’nın yüzde 5.5’i oranından, 2009’daki yüzde 2’lik düzeye inmesi bekleniyor.
* Sermaye akışları kriz esnasında azaldı ancak küçük açık, ülkeye dönen Türk fonları tarafından kolaylıkla finanse edildi.
* Risk primi ve reel faizlerdeki hızlı düşüş, toparlanmada güçlü destek konumunda. İç finansal koşullar önemli ölçüde iyileşti.
* Bankalar rekabet nedeniyle kredi oranlarını düşürmeye, rahat kredi koşulları oluşturmaya başladı. Ticari ve hanehalkına yönelik krediler yavaş da olsa büyümeye başladı. Ancak iş âleminin yatırım kredileri için talebi kısmen zayıf durumda.

Ekonomilerdeki küçülme azaldı

OECD raporunda global piyasalara ilişkin ise şu değerlendirmeler yer aldı:

“ABD ekonomisi bu yıl yüzde 2,5, daralacak buna karşılık gelecek yıl yüzde 2,5, 2010’da ise yüzde 2,8 büyüyecek. Bu yılın son çeyreğinde işsizlik oranı ABD’de yüzde 10’a, avro bölgesinde yüzde 9,9’a ve Japonya’da yüzde 5,7’ye çıkacak. 2010 yılında OECD üyesi olmayan Çin yüzde 10,2, Hindistan yüzde 7,3, Rusya 4,9, Brezilya ise yüzde 4,8 büyüme kaydedecek.”

Bu arada OECD ülkeleri genelinde bu yıl yüzde 3,5 daralma yaşanacak. Haziran ayında yayımlanan ekonomik görünüm raporunda, OECD ülkelerinin bu yıl yüzde 4,1 küçüleceği tahmin edilmişti. Gelecek yıl ise örgüte üye ülkelerin yüzde 1,9 ve 2011 yılında ise yüzde 2,5 büyüme rakamlarına ulaşması bekleniyor. Tahminlere göre, örgüte üye ülkelerde bu yılın son çeyreğinde işsizlik oranı yüzde 8,8’e çıkacak. İşsizlik oranı gelecek yıl yüzde 9’a çıkarken, 2011 yılında yüzde 8,8’e gerileyecek. Enflasyon oranı ise OECD ülkeleri genelinde bu yıl yüzde 0,5, gelecek yıl yüzde 1,3 ve 2011 yılında yüzde 1,2 olacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/turkiye-alti-yilin-buyume-sampiyonu-olacak_74492.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!