Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

Türkiye Kriz Ortamından Tam...

''Türkiye, Danimarka için Önemli Bir Ticari Ortak''

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK)/Türk-Danimarka İş Konseyi Başkanı Feyhan Yaşar, Barbaros Point Hotel'de gerçekleştirilen Türk-Danimarka İş Konseyi Toplantısı'nda yaptığı konuşmasında, DEİK'in Türkiye'de en önemli iş kuruluşlarından biri olduğunu, bütün dünya ülkeleri ve Türkiye arasındaki ekonomik işbirliğini ön plana çıkardığını anlattı.

yapi.com.tr / AA
''Türkiye, Danimarka için Önemli Bir Ticari Ortak''

Foto: Erhan Elaldı (AA)

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK)/Türk-Danimarka İş Konseyi Başkanı Feyhan Yaşar, Barbaros Point Hotel'de gerçekleştirilen Türk-Danimarka İş Konseyi Toplantısı'nda yaptığı konuşmasında, DEİK'in Türkiye'de en önemli iş kuruluşlarından biri olduğunu, bütün dünya ülkeleri ve Türkiye arasındaki ekonomik işbirliğini ön plana çıkardığını anlattı.

Türk-Danimarka İş Konseyi'nin 1999 yılında kurulduğunu anımsatan Yaşar, bu zamandan beri de konseyin aktif bir şekilde çalıştığını belirtti. Yaşar, Türkiye'deki ekonomik gelişmelerin, Türkiye'yi cazip yatırım merkezi haline getirdiğini dile getirerek, Türkiye'de 25 bin global şirketin aktif olduğunu, çok önemli bu rakamın giderek arttığını vurguladı.

Türkiye'nin Danimarka ile olan iş potansiyelinin çok umut verici olduğunu işaret eden Yaşar, konuşmasına şöyle devam etti:

''Türkiye ile Danimarka arasındaki ticaret istediğimiz kadar değil, ama büyümekte. İki taraflı ticaret hacmi 2011'de 1,6 milyar dolara ulaştı. Danimarka'nın Türkiye'de 270 milyon dolarlık toplam yatırımı var. Türkiye'de 548 Danimarkalı şirket var. Bunlar lojistik, enerji, inşaat, üretim, ticaret, turizm ve sağlık sektöründe olan şirketler. Çok umut eden alanlar var. Bugünkü çalışmaların da daha çok bu alanlardan kaynaklanacağını sanıyorum.

İnovasyon Danimarka'da çok önemli bir konu. Türkiye'de de bu konuya çok önem veriliyor. Tüm dünya için büyüme ve inovasyon sürdürülebilir bir çözüm. Dolayısıyla Türkiye'nin genç nüfusunun ve enerjik iş insanlarının artmasıyla uzun vadeli bir Ar-Ge ve inovasyon kültürü tesis olacaktır. Her iki ülke için de daha iyi ve daha karlı iş fırsatları ortaya çıkacaktır. Ayrıca turizmde de yıllardır çok iyi ilişkilerimiz var.''

Danimarka Sanayiciler Konfederasyonu Pazar Direktörü Jens Holst-Nielsen

Danimarka Sanayiciler Konfederasyonu Pazar Direktörü Jens Holst-Nielsen da, Danimarka'nın küçük, açık, çok istikrarlı ve güçlü bir ekonomisi olduğunu anımsatarak, mali krize rağmen ekonomilerinin stabil büyümesini devam ettirdiğini kaydetti.

Holst-Nielsen, Danimarka'da hala çok yüksek derecede rekabetçiliğin ve çok güçlü iş ortamlarının olduğunu dile getirerek, aynı zamanda da güçlü bir iş camialarının olduğunu ve Türkiye ile güçlü ortak ülkeler olarak daha da ilişkilerini güçlendirmeyi ümit ettiklerini kaydetti.

Jens Holst-Nielsen, şunları ifade etti:

''Türkiye ile zaten iyi olan ticari ilişkilerimizi daha da geliştirmeyi istiyoruz. Türkiye ile Danimarka arasındaki siyasi ve ticari bağlantılar zaten güçlü. Türkiye Danimarka için önemli bir ticari ortak. 2009'da Danimarka Türkiye'den 540 milyon avroluk mal ithal etti. 390 milyon avroluk malı da Türkiye'ye ihraç etti. Sonuçta ülkelerimiz uzak gibi görünebilir ama aramızda sadece 3 saatlik bir mesafe var. Çok da büyük özelliklerimiz var. Mesela iki milli takımda dün kaybetti. Siz Slovakya'ya biz Rusya'ya yenildik. 2008'de ki mali kriz ticari ilişkilerimiz üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olduysa da yinede ticari ilişkilerimizin gelecekte daha da güçleneceğini biliyorum.''

ETİKETLER: ekonomi kurum
http://www.yapi.com.tr/haberler/turkiye-danimarka-icin-onemli-bir-ticari-ortak_90995.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!