Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Türkiye Demir Çelik İhracatında ABD ve Avrupa Pazarında Rahatladı

Türk demir çeliğiyle ilgili yürütülen anti-damping soruşturmasının sonuçlanması, ardından navlun piyasasında düşüş ve Çinlilerin ABD pazarından çekilme eğilimi Türkler'i ABD ve Avrupa pazarında rahatlattı.

Referans Gazetesi
Türkiye Demir Çelik İhracatında ABD ve Avrupa Pazarında Rahatladı

ürk demir çeliğiyle ilgili yürütülen anti-damping soruşturmasının sonuçlanması, ardından navlun piyasasında düşüş ve Çinlilerin ABD pazarından çekilme eğilimi Türkler'i ABD ve Avrupa pazarında rahatlattı. Türk demir çeliği ile ilgili haksız rekabet yarattığı gerekçesiyle anti-damping soruşturması Türkiye lehine kesinleşerek ABD'de resmi kararların yayımlandığı federal bültende yer aldı.

Ege Bölgesi'nden 1 Şubat- 15 Şubat 2007 döneminde 52 milyon 559 bin dolarlık ihracat gerçekleştiren sektör, 2008 yılının aynı döneminde 156 milyon 686 bin dolarlık ihracat yaptı. Ege Demir- Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği Başkanı Halil Şahin, Türkiye genelinde tesislerin üretim kapasitelerini artırdıklarını belirterek, "Bu nedenle 2007 yılına göre Türkiye'nin demir- demirdışı ihracatında yüzde 25'lik bir artış öngörüyoruz. Gerek tonaj gerekse miktar olarak bu artışlar görülecek. Gemi navlunları düşmesi nedeniyle Türk üreticiler Avrupa pazarı ve Uzakdoğu pazarlarında rahatladı. Çin hükümeti de iç tüketimininin sıkıntıya girmemesi için ihracata vergi koydu. Yavaş yavaş ABD pazarından çekiliyor. Pazarı Türk üreticilerin doldurma şansı doldu. Türkler rahatlamış oluyor" dedi.

İhracat rakamları arttı

Şahin ayrıca, 2 ay öncesine kadar 90 dolar seviyelerinde seyreden navlun fiyatlarının 60 dolar seviyelerine indiğine dikkat çekerek, ihracatta 20- 30 doların çok büyük rakamlar olduğunu ifade etti. Demir-demir dışı metaller sektörü, Ege Bölgesi'nden 2006 yılında Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) rakamlarına göre 1 milyar 196 milyon dolar ihracat yaptı. Geçen yılı 1 milyar 499 milyon dolarlık ihracat ile kapattı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/turkiye-demir-celik-ihracatinda-abd-ve-avrupa-pazarinda-rahatladi_59742.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!