Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Türkiye Demir-Çelik Üretiminde 2 Basamak Atlayarak 8'inci Oldu

Dünya demir-çelik üreticileri birliğinin verilerine göre, yılın ilk ayında küresel üretim yüzde 7,8 düşüşle 116,7 milyon tona inerken Türkiye'de yüzde 14,4 artışla 3 milyon 135 bin tona çıktı. Geçen yıl 34,1 milyon tonluk demir-çelik üretimiyle dünyada 10'uncu sırada bulunan Türkiye, Ocak ayı itibariyle Brezilya ve Ukrayna'yı geride bırakarak

yapi.com.tr / AA
1 Türkiye Demir-Çelik Üretiminde 2 Basamak Atlayarak 8'inci Oldu

Dünya Demir-çelik Üreticileri Birliği'nin verilerine göre, yılın ilk ayında küresel üretim yüzde 7,8 düşüşle 116,7 milyon tona inerken, Türkiye'de yüzde 14,4 artışla 3 milyon 135 bin tona çıktı. Geçen yıl 34,1 milyon tonluk demir-çelik üretimiyle dünyada 10'uncu sırada bulunan Türkiye, Ocak ayı itibariyle Brezilya ve Ukrayna'yı geride bırakarak 8'inci sıraya yükseldi.
    
Yılın ilk ayında sektör lideri Çin'in üretimi yüzde 13 kayıpla 52 milyon tona ve ikinci sıradaki Japonya'nın üretimi yüzde 10,6 kayıpla 8,6 milyon tona indi. Bu dönemde üretimini yüzde 5,7 artışla 7,6 milyon tona çıkaran ABD üçüncü sıradaki yerini korudu. Demir-çelik sektöründe Türkiye'nin önünde sıralanan diğer ülkelerden Hindistan'ın üretimi yüzde 1 düşüşle 6,1 milyon ton, Rusya'nın üretimi yüzde 0,4 artışla 5,9 milyon ton, Güney Kore'nin üretimi yüzde 9,6 düşüşle 5,1 milyon ton ve Almanya'nın üretimi yüzde 8,5 düşüşle 3,4 milyon ton oldu. Ocak ayında Ukrayna'nın demir-çelik üretimi yüzde 1,6 gerileyerek 2,9 milyon tona ve Brezilya'nın demir-çelik üretimi yüzde 0,6 gerileyerek 2,8 milyon tona indi.
    
Türkiye, geçen yıl da demir-çelikte ilk 10 ülke arasında üretimini en hızlı arttıran olmayı başarmıştı. Küresel üretimin yüzde 6,8 arttığı yılda Türkiye'nin üretimindeki artış yüzde 17 ile rekor kırmıştı.

ETİKETLER: ekonomi
http://www.yapi.com.tr/haberler/turkiye-demir-celik-uretiminde-2-basamak-atlayarak-8inci-oldu_90872.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • Üretim güzel de, kromlarımızı ihraç ederek tüketiyoruz. Paslanmaz çeliği de yeteri kadar üretmemiz için çaba sarfetmeliyiz. En iyi dileklerimle, YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!