Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Türkiye Emlakta En Çekici Beş Ülkeden Biri

İngiltere'nin önemli emlak yatırım kuruluşları arasında yer alan Assetz tarafından gerçekleştirilen ve The Sunday Times gazetesinde yayımlanan araştırmaya göre, emlak yatırımları açısından en çekici ülke Polonya olurken, Türkiye ise, İngiltere, Bulgaristan ve Fransa'nın ardından beşinci sırada bulunuyor.

Radikal Gazetesiürkiye'nin emlak yatırımları için en çekici ülkelerden biri haline geldiğine dikkat çekildi. İngiltere'deki emlak yatırım kuruluşu Assetz tarafından yapılan ve The Sunday Times gazetesine yansıtılan araştırma, emlak yatırımları açısından en çekici ülkenin Polonya olduğunu ortaya koydu. Polonya'da emlakta yüzde 165'lik gelir sağlandığı belirtiliyor.
Polonya'dan sonra en çekici dört ülkenin sırasıyla İngiltere, Bulgaristan, Fransa ve Türkiye olduğu belirlendi. Emlaka yatırılan para miktarına göre kazanç, İngiltere'de yüzde 63, Bulgaristan'da yüzde 54, Fransa'da yüzde 51, Türkiye'de ise yüzde 45 olarak hesaplandı.
Türkiye'nin doğal güzelliklerine ve AB üyeliği sürecine vurgu yapılan araştırmada, "Türkiye'de uzun süren yaz ayları ve doğal güzellikleri emlak piyasasına artı etki yapıyor" denildi. Tutulu satış (mortgage) sisteminin de henüz uygulamaya girmediği ifade edilen araştırmada, "Tutulu satış sistemi devreye girdiğinde Türkiye'de emlak piyasası çok daha fazla canlanacak. Türkiye'den emlak almak iyi bir yatırım aracı" ifadesine yer verildi. Bu arada, 400 bin İngilizin yurtdışında emlak sahibi olduğu da belirlendi. Toplam değeri 52 milyar sterlin olarak hesaplanan emlak yatırımlarının yüzde 56'sı, İspanya ve Fransa'da bulunuyor.


AB adaylığı etkiliyor

Öte yandan, yine İngiltere'de yayımlanan Observer gazetesi de emlakla ilgili araştırmasında yine Türkiye'yi yatırım yapılacak ilk beş ülke arasında göstermişti. Geçen hafta Observer'da yayımlanan araştırmanın sonucuna göre, ilk sırada yer alan Bulgaristan'ı, Cape Verde, Estonya, Türkiye ve Brezilya izlemişti. Türkiye için "Uzmanlar, AB üyeliği adaylığı sayesinde emlak patlamasını öngörüyorlar" diye yazan gazeteye göre, Türkiye'nin en çekici bölgeleri ise Dalaman, İstanbul ve Antalya. Haberde, "Akdeniz Bölgesi'nde Dalaman civarında, Dalaman Havaalanı'nın genişletilmesi, üç marinanın inşaatı ve bölgenin ilk golf alanı dahil olmak üzere, planlanan altyapı projeleri bu bölgeyi alıcılar için çekici hale getirdi" ifadeleri yer aldı.
Öte yandan Almanya'nın en büyük bankalarından biri olan Commerzbank da gayrimenkulde Türkiye'nin çok gelişeceğini düşünüyor. Bankanın iştiraki Eurohypo'nun Türkiye temsilcisi Cenk Arson, bir yılda Türkiye'deki beş gayrimenkul projesine 560 milyon avro kredi verdiklerini, dolayısıyla üç yıllık hedefe bir yılda ulaşınca çıtayı 1,2 milyar avroya çıkardıklarını dile getirdi.
Türkiye'de uzun vadeli yatırımcı olduklarını belirten Arson, genellikle 10 yıllık krediler verdiklerini, bu süre içinde Türkiye'de geçmişte yaşananlara oranla küçük çaplı iniş-çıkış olabileceğini, ancak bunların Türkiye'nin yukarı trendini değiştirmeyeceğini vurguladı. Sık sık yabancılarla toplantı yaptıklarını anlatan temsilci, "Bunların arasında önümüzdeki 1-2 yıl içinde Türkiye'de gayrimenkul sektörüne bir-iki milyar dolar yatırmayı düşünenler bile var" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/turkiye-emlakta-en-cekici-bes-ulkeden-biri_53269.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!