Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

'Türkiye Enerjisini Topluyor' Projesi Ekipleri Karadeniz’de

Profilo Dayanıklı Ev Aletleri ev hanımlarını enerji tasarrufu konusunda bilinçlendirmek amacıyla sürdürdüğü proje çerçevesinde, bu kez Karadeniz Bölgesinde 7 ilde ev hanımlarını evlerdeki elektrikli aletlerin doğru kullanımı konusunda bilgilendiriyor.

yapi.com.tr
'Türkiye Enerjisini Topluyor' Projesi Ekipleri Karadeniz’de

Profilo Dayanıklı Ev Aletleri, ev hanımlarını enerji tasarrufu konusunda bilinçlendirmek, doğal kaynakların doğru kullanımına katkıda bulunmak üzere başlattığı kurumsal sosyal sorumluluk projesi 'Türkiye Enerjisini Topluyor' çalışması kapsamında Marmara bölgesinin ardından Karadeniz bölgesindeki illerde ev ziyaretlerine başlıyor. Profilo ekipleri, 20 Eylül – 22 Ekim tarihleri arasında Karadeniz bölgesi illeri Düzce, Zonguldak, Sinop, Samsun, Ordu, Giresun ve Trabzon’da 75 hane ziyareti gerçekleştirmeyi ve minimum 750 ev hanımına ulaşmayı hedefliyor.

Proje kapsamında 2010 yılı başında Elektrik İşleri Etüt İdaresi Genel Müdürlüğü yetkililerinden 'Evde Enerji Tasarrufu' eğitimi alan bir eğitmen kadrosu oluşturan Profilo, bu gezici ekiplerle Türkiye’yi karış karış gezmeye devam ediyor. Marmara bölgesinde bugüne kadar İstanbul, Adapazarı, Eskişehir, Bolu ve Bursa’da yaklaşık 150’ye yakın ev ziyaret edildi ve 1500’ü aşkın ev hanımına evlerindeki elektrikli aletlerin kullanımı sırasında alınabilecek küçük önlemlerle, enerji ve su tasarrufu sağlamanın yolları aktarıldı. Enerji tasarrufu konusunda bilinçlendirilen ev hanımlarına aile bütçelerine nasıl katkı sağlayabilecekleri konusunda bilgi verildi.

Profilo Dayanıklı Ev Aletleri’nin 'Türkiye Enerjisini Topluyor' projesi gezici ekipleri, Karadeniz bölgesindeki çalışmanın tamamlanmasının ardından   Türkiye’nin diğer bölgelerindeki illeri gezmeye devam edecek. Profilo proje kapsamında yıl sonuna kadar 1500 haneye ve 5000’i aşkın ev hanımına ulaşmayı  hedefliyor.

İşte aile bütçesine katkı sağlayacak çevreci 'püf noktalar'dan birkaçı:

- Çay ya da kahve yaparken içeceğiniz kadar su kaynatın, böylece ihtiyacınız olmayan suyu kaynatmak için harcayacağınız enerjiden tasarruf edersiniz.

- “Çamaşırlarımı yüksek ısıda yıkamam lazım” diye düşünmeyin. Tüm çamaşırları yüksek ısıda yıkamak sadece daha fazla enerji harcamanıza sebep olur.

- Buzdolabınızdaki sıvı yiyeceklerin üzerini kapatın. Sıvı yiyecekler dolabın içindeki nem oranını artırarak kompresörün daha fazla çalışmasına neden olur.

- Dondurulmuş gıdaları derin dondurucudan 1 gün önce çıkarıp buzdolabınıza koyun. Donmuş ürün, dolaba soğukluk vereceği için dolabınız daha az enerji harcayacaktır.

- Buzdolabınız fırın ve diğer ısı kaynaklarından uzakta olsun ki, serin kalmak için çok fazla çaba sarf etmek zorunda kalmasın.

- Verimli enerji kullanımı için buzdolabı ile arkasındaki duvar arasında en az 10 cm mesafe olmalı. Buzdolabının çevresi, toz ve hava sirkülasyonunu etkileyen maddelerden de uzakta olmalı.

- Bulaşık makinesi kullanmak elde yıkamaya göre yaklaşık 10 kat daha ekonomiktir. Bulaşıkları bulaşık makinesinde yıkayarak hem yarı yarıya daha az enerji harcarsınız hem de sudan tasarruf edersiniz.

- Elektrikli cihazlar düğmesinden kapatmadığınız sürece enerji harcamaya devam eder. Elektrik tasarrufu için cihazlarınızı mutlaka düğmesinden kapatmalısınız.

- Şarj cihazları da kullanılmadıkları zaman bile enerji harcar, cep telefonu gibi cihazlarınızı şarj ettikten sonra şarjı prizde bırakmayın. Bu şarj cihazının kullanım süresini de kısaltır.

- Düşük enerji ampulleri size gereken ışığı verdikleri gibi 3 kat daha az enerji harcar.

ETİKETLER: firma enerji
http://www.yapi.com.tr/haberler/turkiye-enerjisini-topluyor-projesi-ekipleri-karadenizde_82637.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!