Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

''Türkiye için Turizmdeki En Büyük Tehlike Sahillerin Yüksek Binalarla Betonlaştırılması''

Öger Tur'un kurucusu ve eski sahibi Vural Öger, Türkiye için turizmdeki en büyük tehlikenin sahillerin yüksek binalarla betonlaştırılması, çirkinleştirilmesi olduğunu, bunun Türkiye turizmini bitireceğini belirterek, Ege'de bir kat yüksekliği tahdidi getirimesinin ve yeşil alanları çoğaltacak politikalar oluşturulmasının gerekli olduğunu

yapi.com.tr / AA
''Türkiye için Turizmdeki En Büyük Tehlike Sahillerin Yüksek Binalarla Betonlaştırılması''

Öger Tur'un kurucusu ve eski sahibi Vural Öger, Türkiye için turizmdeki en büyük tehlikenin sahillerin yüksek binalarla betonlaştırılması, çirkinleştirilmesi olduğunu, bunun Türkiye turizmini bitireceğini belirterek, ''Hiç olmazsa bundan sonraki yapılaşmada Ege'de bir kat yüksekliği tahdidi getirilip, yeşil alanları çoğaltacak politikalar oluşturulmalı'' dedi.

Almanya'dan Türkiye'ye gelen turist sayısında geçen turizm sezonunda ciddi artış olduğunu, turist sayısının 3 milyon 700 bine yaklaştığını belirten Öger, Türkiye'ye en fazla turist götüren ülkelerin sırasıyla Almanya, Rusya ve İngiltere olduğunu kaydetti.

Almanya'dan Türkiye'ye gelecek turist sayısında bu yıl yüzde 8-10 arasında artış beklediğini ifade eden Öger, ''Diğer ülkelerden de Türkiye'ye gidecek turist sayısının artacağını düşünüyorum. Bütün Avrupa ülkelerinde bu yıl Türkiye'ye yönelik büyük artış var'' dedi.

''2020'lere doğru Türkiye turizm’de bir numara olabilir''

Önümüzdeki turizm sezonunun iyi bir sezon olacağını, Türkiye'ye Rusya'dan, Almanya'dan gelen turist sayısı artacağını düşündüğünü kaydeden Öger, ''Almanya'da bugün Yunanistan'a, İspanya'ya giden turistler Türkiye'ye yönelmeye devam ederse, benim görüşüm 2020'lere doğru Türkiye bir numara olabilir, İspanya'yı geçebilir'' dedi.

Türkiye'yi ''verilen servisle ödenen para arasındaki ilişki ideal ülke'' şeklinde tanımlayan Öger, Yunanistan'da fiyatlar Türkiye'ye oranla çok pahalı olmasına rağmen servisin Türkiye'deki kadar iyi olmadığını, İspanya'da fiyatların çok arttığını, Türkiye'de tatilin Avrupalı turistin bütçesi için iyi olduğunu anlattı.

Öger, Yunanistan'daki krizin Türkiye'ye gelen turist sayısını artıracağını belirtti. Turizm açısından Yunanistan'ı değerlendiren Öger, Ege Denizi, Doğu Akdeniz'de tatil yapmak isteyen Almanların pek çoğunun Yunanistan yerine artık Türkiye'yi tercih ettiğine dikkat çekti.

''Ege'de kat yüksekliği tahdidi getirilip, yeşil alanlar çoğaltılmalı''

Yapılaşmaya çok dikkat etmek gerektiğini de vurgulayan Öger, yeşil alanlarının azalması, betonlaşmanın artmasının büyük bir tehdit olduğunu ifade etti. Turistlerin beton, blok binalar görmek istemediğini belirten Öger, ''En ideali, olabilse, binaların boyu ağaçların boyunu geçmeyecek şekilde yapılaşmaya gidilmesi'' dedi.

Türkiye için turizmdeki en büyük tehlikenin sahillerin yüksek binalarla betonlaştırılması, çirkinleştirilmesi olduğunu kaydeden Öger, bunun Türkiye turizmini bitireceğini söyledi. Öger, ''hiç olmazsa bundan sonraki yapılaşmada Ege'de bir kat yüksekliği tahdidi getirilip, yeşil alanları çoğaltacak politikalar oluşturulmalı'' dedi. Öger, devletin belli konularda tahdit koyması, bu konunun ''belediyelerin tekelinde olmaması'' gerektiğini söyledi.

ETİKETLER: kent
http://www.yapi.com.tr/haberler/turkiye-icin-turizmdeki-en-buyuk-tehlike-sahillerin-yuksek-binalarla-betonlastirilmasi_84681.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!