Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

Yapı Sektörü, Endüstriyel...

Türkiye İhracatta Elini Tasarımla Güçlendirecek: Design Turkey

Ülkemiz sanayiinde tasarım kültürünü yaygınlaştırmak ve ulusal ile uluslararası pazarlarda ürüne katma değer ve rekabetçi üstünlük kazandıran iyi tasarımı ödüllendirmek amacıyla hayata geçirilen 'Design Turkey Endüstriyel Tasarım Ödülleri' lansmanı Dış Ticaret Kompleksi'nde gerçekleştirildi. Tasarımın kazandıracağı rekabetçi üstünlükle Türkiye’nin

yapi.com.tr
Türkiye İhracatta Elini Tasarımla Güçlendirecek: Design Turkey

Ülkemiz sanayiinde tasarım kültürünü yaygınlaştırmak ve ulusal ile uluslararası pazarlarda ürüne katma değer ve rekabetçi üstünlük kazandıran iyi tasarımı ödüllendirmek amacıyla hayata geçirilen 'Design Turkey Endüstriyel Tasarım Ödülleri' lansmanı Dış Ticaret Kompleksi'nde gerçekleştirildi. Tasarımın kazandıracağı rekabetçi üstünlükle Türkiye’nin tasarımla markalaşmasında ve ihracatının gelişiminde önemli açılımlar sağlayacak olan proje için 585 bin Avro'luk bir bütçe oluşturuldu. Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen’in himayesinde gerçekleştirilen toplantıya, Dış Ticaret Müsteşarı Tuncer Kayalar, Dış Ticaret Müsteşarlığı İhracat Genel Müdür Yardımcısı ve TURQUALITY® Çalışma Grubu Başkanı Ziya Altunyaldız, Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Oğuz Satıcı, Türkiye İhracatçılar Meclisi Yürütme Kurulu Başkan Vekili Süleyman Orakçıoğlu, İMMİB Başkanlar Kurulu Başkanı Tahsin Öztiryaki, Endüstriyel Tasarımcılar Meslek Kuruluşu Başkanı Gülay Hasdoğan ve Endüstriyel Tasarımcılar Meslek Kuruluşu İstanbul Şube Başkanı Sertaç Ersayın’ın yanısıra Türkiye’nin önde gelen tasarımcıları katıldı.

Bu yıl ilki yapılacak 'Design Turkey Endüstriyel Tasarım Ödülleri', tasarımcıları sektör bünyesindeki üreticilerle buluştururken yurt içi ve yurt dışında gerçekleştirilecek faaliyetlerle tasarım dünyasında Türkiye’nin yerini de vurgulayacak. Design Turkey'nin, ülkemizde endüstrinin, ihracatın, uluslararası markalaşmanın ve endüstriyel tasarımın gelişimine katkıda bulunmasıyla birlikte tasarımın gündelik hayatta kullandığımız ürünlere yansımasıyla toplumun yaşam kalitesinin yükseltilmesine de katkı sağlaması hedefleniyor.

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen konuşmasında, son 1 yıllık dönemde 120 milyar doların üstüne çıkan ihracat rakamlarındaki artışa dikkat çekerek, firmalarımızın uluslararası pazarlarda sürdürülebilir başarıyı yakalamasının ancak etkin üretim yöntemleri ve pazar özelliklerini de içeren tasarımlarla oluşturulmuş ve doğrudan bir yaşam tarzına dönüştürülmüş markalı ürünler ihraç etmesiyle mümkün olabileceğini belirtti. Ülkemizin kendi tasarımcılarını yetiştirmesinin önemini vurgulayan Tüzmen, “Firmalarımızın teknolojilerini geliştirerek kendi tarzlarını içeren, zekice tasarlanmış markalı ürünler üretmesi büyük bir önem arz etmektedir” diye konuştu.

“Design Turkey Endüstriyel Tasarım Ödülleri”nin, endüstriyel tasarımın öneminin bütün kesimler tarafından anlaşılabilmesi, bu konudaki farkındalığın geliştirilmesi ve tasarım kültürünün yaygınlaştırılması hususlarında önemli işlevler göreceğini belirten Tüzmen, “Tasarımcılarımızın doğrudan desteklenebilmesi için Dış Ticaret Müsteşarlığı tarafından yürütülecek olan tasarım destekleri, uygulama esaslarının belirlenmesiyle birlikte yakın zamanda hayata geçirilebilecektir.” şeklinde konuştu.

Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Oğuz Satıcı konuşmasında, Dış Ticaret Müsteşarlığı, Türkiye İhracatçılar Meclisi ve İhracatçı Birlikleri’nin 15 yıl önce başlattığı tasarım odaklı çalışmaların özellikle son 7 yıldır her yıl yoğunluğu artan bir şekilde tasarımcı ve sanayici ilişkisini güçlendirdiğini belirterek, bu ilişkinin taraflarının bugün Türkiye için çok önemli yeni bir projeyi hayata geçirme aşamasına getirdiğini vurguladı.

Dış Ticaret Müsteşarlığı İhracat Genel Müdür Yardımcısı ve TURQUALITY® Çalışma Grubu Başkanı Ziya Altunyaldız ise, küresel arenada söz sahibi olmanın yolunun yüksek katma değerli, yenilikçi ve insanların yaşamlarına ayrıcalık katan markalar yaratmaktan geçtiğini vurguladı. Bu sürecin kilit noktasında tasarımın yattığını belirten Altunyaldız, “Tüketici ihtiyacına odaklanan, nitelikli estetik anlayışını işlevsellikle buluşturabilen tasarımlar global marka yaratma sürecinin en kritik öğelerinden biri. Bu gerçekten hareketle Türkiye’nin en geniş kapsamlı tasarım projesi olan “Design Turkey Endüstriyel Tasarım Ödülleri”ni hayata geçirme kararı aldık.” diye konuştu.

Endüstriyel Tasarımcılar Meslek Kuruluşu Başkanı Gülay Hasdoğan da Türkiye’de güçlü bir üretim alt yapısı olduğunu, teknolojiye ve kaliteli üretime yapılan yatırımın ancak endüstriyel tasarımın ürüne eklediği kullanım değeri ile katma değere dönüşebileceğini belirtti. Endüstriyel tasarımın bir ürünün doğru hedef kitleye seslenmesini, hedef kitlenin ihtiyacını en iyi şekilde karışılamasını ve pazarda farklılık yaratmasını sağlayan en önemli araç olduğunu vurguladı. Gülay Hasdoğan, bu yıl 20. kuruluş yıldönümünü kutlayan ve bugüne kadar tasarımı tanıtan çeşitli etkinlikler gerçekleştiren ETMK’nın ilk kez, devletin sanayi ve tasarımcılarla buluştuğu bir oluşuma imza atmanın gururunu taşıdığını belirtti.

12 sektörü kapsıyor
“İyi Tasarım Ödülü”, “Üstün Tasarım Ödülü” ve “TURQUALITY® Tasarım Ödülü”nden oluşacak “Design Turkey Endüstriyel Tasarım Ödülleri”, 12 sektörü kapsıyor. Tasarımla ilgili Türkiye’de başlatılan en geniş kapsamlı projenin ilkinde; ambalaj, aydınlatma, elektronik ürünler, ev cihazları, ev ve ofis gereçleri ve aksesuarları, kamusal ve ticari ürünler, mobilya, spor, hobi, oyun ve kişisel ürünler, ulaşım ve taşıma araçları, yapı gereçleri, yatırım ürünleri ve tıbbi gereçler sektörlerinin tasarlanmış ürünleri değerlendirmeye alınacak. Değerlendirme, aralarında yurtdışından önemli isimlerin de olduğu jüri üyeleri tarafından yapılacak.

Yarışmaya başvuran ürünler, getirdiği yenilik ve sunduğu farklılık, kullanıcının ihtiyacına cevap verebilme özelliği, işlevselliği ve taşıdığı estetik değer gibi ölçütler açısından değerlendirilecek. Değerlendirme süzgecinden geçerek ödül alan tasarımlar, iyi tasarımın taşıması gereken nitelikler konusunda sanayiciyi yönlendirecek, ürün geliştirme sürecinde doğru tasarım stratejilerini belirlemelerinde yol gösterecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/turkiye-ihracatta-elini-tasarimla-guclendirecek-design-turkey_61831.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!