Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Türkiye ile Hindistan İnşaatta Yıl Sonuna Kadar 7 Milyar Dolarlık Ortaklığa Ulaşacak

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK), Türk-Hint İş Konseyi Başkan Yardımcısı Erdal Alkış, Türkiye ile Hindistan arasında, inşaat alanında önümüzdeki üç ay içinde, başlangıçta 1 milyar dolarlık bir sözleşme ve yıl sonunda 7 milyar dolarlık başka bir sözleşme ile büyük çapta ortaklığın başlayacağını söyledi.

Radikal Gazetesi
Türkiye ile Hindistan İnşaatta Yıl Sonuna Kadar 7 Milyar Dolarlık Ortaklığa Ulaşacak

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK), Türk-Hint İş Konseyi Başkan Yardımcısı Erdal Alkış, Türkiye ile Hindistan arasında, inşaat alanında önümüzdeki üç ay içinde, başlangıçta 1 milyar dolarlık bir sözleşme ve yıl sonunda 7 milyar dolarlık başka bir sözleşme ile büyük çapta ortaklığın başlayacağını söyledi. DEİK Türk-Hint İş Konseyi tarafından, Hindistan Kuzey Doğu Bölgesi Sanayi ve Ticaret Federasyonu (FINER) üyelerinden oluşan iş adamı heyetinin ziyareti dolayısıyla düzenlenen toplantıda konuşan Erdal Alkış, Türkiye için uzun zamandır ihmal edilmiş bir ülke olan Hindistan ile son beş yılda ilişkilerde ciddi mesafe alındığını ifade etti.

THY seferlerini artırdı

Alkış, beş yıl önce THY’nin Türkiye’den Hindistan’a bir uçuşu bulunurken, bugün haftada 14 uçuş yapıldığını ve THY dışında dört firmanın da endirekt olarak Türkiye’den Hindistan’a yolcu götürdüğünü kaydetti. Beş yıl önce Hindistan’dan Türkiye’ye yılda 10 bin kişi gelirken, bugün bu sayının 100 bini geçtiğini dile getiren Alkış, aynı dönem itibarıyla Hindistan’dan 1 milyar dolarlık ithalat ve bu ülkeye 50 milyon dolarlık ihracat yapan Türkiye’nin ihracatının, yüzde 80 oranında gelişme gösterdiğini anlattı.

Her sektörde işbirliği

Erdal Alkış, amaçlarının, Türkiye ve Hindistan arasında ticari, kültürel, sosyal ilişkilerin olması gereken boyuta ulaştırılması olduğunun altını çizerek, iki ülke arasında her sektörde işbirliği yapılabileceğini belirtti.

Anlaşma imzalandı

Türkiye’nin müteahhitlik sektöründe avantajı varken, Hindistan’da iş yapan şirketlerin sermaye avantajı bulunduğunu belirten Alkış, “Bu ikisi biraraya geldiğinde, Hindistan ve Türkiye, çok büyük bir sinerji meydana getirecektir” diye konuştu. Alkış, Konsey olarak, önümüzdeki beş yıl içinde hedeflerini, “500 bin Hintli turistin Türkiye’ye gelmesi, 30 milyar dolarlık ticaret hacmi ve karşılıklı 1 milyon vizenin verilmesi” olarak açıkladı. Toplantıda, Türk-Hint İş Konseyi ve FINER arasında bir işbirliği anlaşması da imzalandı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/turkiye-ile-hindistan-insaatta-yil-sonuna-kadar-7-milyar-dolarlik-ortakliga-ulasacak_71729.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!