Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Türkiye Kabe Revakları için Uzman Bir Heyet Gönderiyor

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay: “Kabe'nin çevresindeki Osmanlı İmparatorluğu'ndan kalma revaklar için önümüzdeki hafta uzman bir heyet gönderiyoruz”.

yapi.com.tr
Türkiye Kabe Revakları için Uzman Bir Heyet Gönderiyor

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, 14. Akdeniz Arkeoloji Turizmi Fuarı açılışına katılmak üzere gittiği İtalya’nın Paestum şehrinde Kabe'nin çevresindeki Osmanlı İmparatorluğu'ndan kalma revaklarla ilgili olarak Türk basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Suudi Arabistan tarafından revakların yıkılacağına yönelik olarak kendilerine resmi bir bildirimde bulunulmadığını söyleyen Bakan Günay, 3 yıl önce Cenadiriye Festivali’ne gittiğinde konunun yine gündemde olduğunu, konuyu yakından takip ettiklerini ve eğer yıkılacaksa resmen Türkiye'ye getirilmesini talep ettiklerini ifade etti.

Kabe revakları ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun bizzat ilgilendiğini belirten Günay yaptığı açıklamada Başbakan ile Dışişleri Bakanına minnettar olduğunu kaydetti.

Kültür ve Turizm Bakanlığı olarak önümüzdeki hafta restitüsyon ve rölevelerini çıkarmak için uzman bir heyet göndereceklerini bildiren Günay, revakların herhangi bir biçimde yıkılmaları halinde, hem Türkiye'ye getirilmelerine, hem de herhangi bir tahribatı önlemeye yönelik proje çalışmaları yaptıklarını belirtti. Revakları, yıkılması ve Türkiye'ye getirilmesi söz konusu olduğunda, ülkemize getirecek olan sponsor bir firma da bulduğunun altını çizen Ertuğrul Günay, bu eserlerin Türkiye'ye herhangi bir maddi külfet yaratmaksızın, bir Türk girişimci eliyle ülkemize taşınıp getirilebileceğini söyledi.

Revakların taşınması durumunda Türkiye'de nereye getirileceği sorusuna yönelik olarak Ankara’da bulunan Hacı Bayram’ın taleplerden birisi olduğunu belirten Günay, ancak Başbakan’ın İstanbul'da yeni bir cami yapılmasını ve onun çevresinde revaklara uygun bir düzenleme gerçekleştirilmesini önerdiğini ve bunun da makbul bir düşünce olduğunu ifade etti.

ETİKETLER: kurum koruma
http://www.yapi.com.tr/haberler/turkiye-kabe-revaklari-icin-uzman-bir-heyet-gonderiyor_89780.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!