Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

''Türkiye, Krizden En Çabuk Çıkan Ülkelerden Biri Olacak''

Ekonomik İşbirliği Teşkilatı (EİT) ülkelerinin katılımıyla Tahran'da düzenlenen, ''Küresel mali kriz ve EİT üyelerinin aldığı dersler ile kazandıkları tecrübeler'' konulu toplantıda konuşan Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, Türkiye'nin krizden en çabuk çıkan ülkelerden biri olacağını ifade etti.

yapi.com.tr
''Türkiye, Krizden En Çabuk Çıkan Ülkelerden Biri Olacak''

STRONG>Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, Türkiye'nin küresel mali krizden en hızlı çıkacak ülkelerden biri olacağını söyledi.

Yılmaz, Ekonomik İşbirliği Teşkilatı (EİT) ülkelerinin katılımıyla Tahran'da düzenlenen, ''Küresel mali kriz ve EİT üyelerinin aldığı dersler ile kazandıkları tecrübeler'' konulu toplantıya katıldı.

Toplantıda İran, Pakistan, Afganistan, Azerbaycan, Kırgızistan, Kazakistan, Özbekistan, Türkmenistan ve Tacikistan temsilcilerine hitap eden Yılmaz, EİT çatısı altındaki ülkelerin ekonomi politikalarının başarısının karşılıklı olarak güveni artırmaya, ekonomik ve ticari alanlarda yakın işbirliğine bağlı olduğunu söyledi.

Yılmaz, ''EİT üyeleri arasındaki yakın işbirliği ve istişareler, sadece ağır mali krizi hafifletmekle kalmayacak aynı zamanda ekonomik, sosyal gelişmelere ivme kazandıracak ve bölgede istikrarın sağlanmasına katkı sunacak'' diye konuştu.

Gelecekte olası benzer durumlara karşı da EİT ülkelerinin ortak yaklaşım sergilenmesinin, krizin etkilerinin azaltması açısından önemli olduğunu belirten Yılmaz, ''Geniş bir coğrafyayı kapsayan EİT üyelerinin ekonomik ve ticari tecrübelerini paylaşmaları bizim için çok önemlidir'' dedi. 

Türkiye'nin kriz sürecinde OECD ülkeleri arasında finans sektörüne müdahale etmeyen tek ülke olduğunu kaydeden Yılmaz, ''Türkiye, bu krizden en çabuk çıkan ülkelerden biri olacak'' ifadesini kullandı. 

Yılmaz, kalkınmakta olan diğer ülkeler gibi küresel ekonomi ve finans sektörüyle bütünleşen Türkiye'nin de küresel mali krizin etkisi dışında kalmadığını, ancak alınan önlemlerle bu etkinin az hissedilmesinin sağlanabildiğini söyledi.

İran'ın ev sahipliğinde yapılan toplantıda, diğer ülke temsilcileri de konuya ilişkin ülkelerinin görüşlerini açıklayan konuşmalar yaptı. (AA)

http://www.yapi.com.tr/haberler/turkiye-krizden-en-cabuk-cikan-ulkelerden-biri-olacak_76993.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!