Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

''Türkiye Lojistik Üs Olmalı''...

Balnak Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Aygüler, Türkiye için lojistiğin çok önemli bir sektör olduğunu belirterek, ''Türkiye'nin 2023'e kadar 500 milyar dolar ihracat hedefi var. Bu hedef lojistiğin önemini daha da artırıyor. Türkiye'yi lojistik üs yapabiliriz'' dedi.

yapi.com.tr / AA
''Türkiye Lojistik Üs Olmalı''...

Balnak Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Aygüler, Türkiye için lojistiğin çok önemli bir sektör olduğunu belirterek, ''Türkiye'nin 2023'e kadar 500 milyar dolar ihracat hedefi var. Bu hedef lojistiğin önemini daha da artırıyor. Türkiye'yi lojistik üs yapabiliriz''dedi.

Balnak Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Aygüler, nakliyenin ''bir noktadan bir noktaya kamyonu getir, al götür'' anlayışından çok farklı bir boyuta geldiğini, son 20-30 yılda Türkiye'nin lojistik sektöründe globalleşen dünyada yerini aldığını, Gümrük Birliği'nin de bunda önemli rol oynadığını söyledi.

Bu süreçte Türk şirketlerinin de değişim içinde olduğunu, inşaat şirketlerinin dünyanın her yerinden proje aldıklarını, tekstil ve otomotiv başta olmak üzere Türk sanayinin geliştiğini, ihracatın arttığını ve bugün Ortadoğu, Orta Asya ve Rusya'da Türk ürünlerinin bulunduğunu, komşularla ciddi bir ticaret hacmine ulaşıldığını anlatan Aygüler, ticaretin gelişmesine lojistik sektörünün de ayak uydurduğunu kaydetti.

Aygüler, sektöre birçok konuda önder olan Balnak'ın ilk özel antrepolardan birini açtığını, komple hizmet kapsamında şirketlere nakliye, lojistik, gümrükleme, sigorta gibi hizmetleri Balnak markası altında sunan çok az sayıda şirketten biri olduklarını söyledi.

Şirketin kara, hava ve deniz taşımacılığı yaptığını, filolarındaki 100'e yakın TIR'ın yanı sıra malların yüzde 70'ini başka araçlarla taşıdıklarını ifade eden Aygüler, 250 bin metrekarelik bir depo alanını yönettiklerini, modern depolarda etiketleme, paketleme, kullanım kılavuzu koyma gibi hizmetler verdiklerini, ayrıca IT ayağını da geliştirmek için çalışmalar yaptıklarını söyledi.

''Bölgesel güç olmayı hedefliyoruz''

Balnak'ın sektörde hacim ve ciro olarak en büyük şirketlerden biri olduğunu belirten Aygüler, şu bilgileri verdi:

''Hedef olarak da ülkenin büyümesine paralel bir büyüme ve bölgesel bir güç olmayı hedefliyoruz. Amerika ve Japonya'da gidip şirket kurmak gibi bir hedefimiz yok. Bizim baştan beri kendimize koyduğumuz hedef Türkiye ve çevresindeki bölge. Balkanlar, Rusya, Ortadoğu ve Kuzey Afrika'da bu amaçla yapılanıyoruz. Libya'da temsilciliğimiz vardı ama olaylar nedeniyle kapatmak durumunda kaldık. Erbil'de bir temsilciliğimiz var. Rusya ve Ukrayna'ya yönelik bir yapılanma hedefliyoruz. Mısır'da önemli iş yapıyorduk bir süre etkiledi, ama toparladı. Libya dışında şu anda aksayan bir şey yok. Sadece bizim sektör için değil, Türkiye için, ihracatçılar için, inşaat şirketleri için oralarda çok ciddi potansiyel var. Şu anda korkulduğu gibi olmadı Libya dışında. Kuzey Irak çok canlı''.

''Sektör işsizliğe çare olacak bir sektör''

Balnak Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Aygüler, Türkiye'nin lojistik açısından da konumunun çok iyi olmasına karşın gelişmiş ülkelerle kıyaslandığında hala lojistik sektöründe çok gerilerde olduklarını söyledi.

Sektörün ülkeye çok daha fazla döviz kazandırabileceğini, stratejik önemini çok daha fazla artırabileceğini dile getiren Aygüler, şunları kaydetti:

''Türkiye'nin 3 tarafı deniz, Afrika, Ortadoğu, Kafkaslar, Orta Asya ve Rusya gibi çok büyük pazarlara birkaç saatlik uçuş mesafesinde. Bulunduğumuz bölgede muazzam gelişen bir pazar var. Avrupa önemli bir pazar ama çok gelişmiş. Şu anda da kriz nedeniyle durgunluk var. Diğer pazar büyüyor. Rusya inanılmaz büyüyüp, gelişiyor. Azerbaycan'da petrol var, inanılmaz zenginleşiyor. Irak başlı başına hadise olacak. Kuzey Irak çok canlı. İnşaat, yapı malzemesi, gıda, inanılmaz mal gidiyor. Bir de Bağdat ve Basra bölgesi imar edilmeye başladığı zaman Türkiye için müthiş önemli olacak. Suriye ve diğer ülkeler öyle... Mısır'da ciddi bir Türk yatırımı var. Türkler orada 500'e yakın fabrika kurdular. Tüm bu gelişmeleri iyi değerlendirmeliyiz. Ayrıca Türkiye'nin 2023'e kadar 500 milyar dolarlık ihracat hedefi var. Bu hedef lojistiğin önemini daha da artırıyor. Türkiye'yi lojistik üs yapabiliriz.''

''Türkiye'yi Lojistik Üs Yapacağız' Planı ve Koordinasyonu Yapılmalı''

Aygüler, ''Çevre ülkelerin mal ihtiyacını Türkiye üzerinden aktararak karşılayabiliriz. Dünya devi şirketleri Türkiye'ye gelip burada üs kurmaya teşvik edebiliriz. Ama bir türlü yapmıyoruz. Burada da en büyük engelimiz hedefimizin olmaması. Hedefimiz sadece sözde var. Ankara'da böyle bir koordinasyon, çalışma maalesef yok. Gümrük mevzuatımız bunun başlıca engeli. Yabancıların gözünü korkutan bir süreç gümrük. Mevzuatın değişmesi kolay. Bir kararname, yönetmelik o kadar... Mevzuattan ziyade kafanın değişmesi gerekiyor'' diye konuştu.

Dubai'nin bir çöl olmasına karşın lojistik hizmet ve turizm sattığını ve bütün Orta Asya'nın buradan beslendiğini belirten Aygüler, bu konuda Türk şirketlerinin Türkiye'nin ilerisinde olduğunu söyledi.

Lütfi Aygüler, Türkiye'de aksayan konunun koordinasyon eksikliği olduğunu vurgulayarak, şunları ifade etti:

''Birisinin bu işe kafa koyup 'Türkiye'yi lojistik üst yapacağız' planı yapması ve koordinasyonu sağlaması lazım. Dış Ticaret, İçişleri, Gümrük, Denizcilik Müsteşarlığı, Ulaştırma Bakanlığı, özel sektör bir araya gelip koordinasyon yapmalı. Kime sorsanız 'Türkiye lojistik üs olmalı' diyor ama bir mercinin bunu koordine etmesi lazım. Lojistik Bakanlığı olsa onun denetiminde bunun koordinasyonu sağlansa,'Türkiye'yi lojistik üs yapacağız' dese, o zaman yürür. Bu devletin yapacağı bir şey. Özel sektörün yapacağı bir şey değil. Bu hizmeti verecek altyapı ve insan kaynağı var. Havalimanlarımız, limanlarımız, karayolu ağı var. Demiryolu ağının gelişmesi lazım. Zor bir şey değil.''

ETİKETLER: firma
http://www.yapi.com.tr/haberler/turkiye-lojistik-us-olmali-_87716.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!