Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Türkiye Özelleştirmede 5'inci Sırada

2000-2007 yılları arasında OECD ülkelerinde gerçekleştirilen özelleştirme işlemlerinin büyüklük açısından değerlendirildiği Top-10 listesinde, Türkiye, 5. sıraya yerleşti.

Habertürk
Türkiye Özelleştirmede 5'inci Sırada

2000-2007 yılları arasında OECD ülkelerinde gerçekleştirilen özelleştirme işlemlerinin büyüklük açısından değerlendirildiği Top-10 listesinde, Türkiye, 5. sıraya yerleşti.

2000 yılından bu yana OECD üye ülkelerinin başarılı özelleştirme politikalarının irdelendiği Privatisation in the 21st century: Recent Experiences of the OECD Countries-Report on Good Practises'de (21. Yüzyılda Özelleştirme: OECD Ülkelerinin Yakın Geçmişteki Tecrübeleri, Başarılı Uygulamalar Raporu) en büyük özelleştirme işlemleri sıralamasında Türk Telekom'un satışı ile 8. oldu.

OECD Özelleştirme ve Kamu Sermayeli Varlıkların Kurumsal Yönetişimi Çalışma Grubu tarafından 2008 ve 2009 yıllarında yapılan çeşitli toplantıların ardından hazırlanan söz konusu son raporda, özelleştirme süreçlerinde yaşanan temel zorluklar irdelendi ve yetkililere çözüm önerileri sunuldu.

Rapora göre, 2000-2007 yılları arasında OECD ülkelerinde gerçekleştirilen özelleştirme işlemlerinin büyüklük açısından değerlendirilmesinde Türkiye, Fransa, İtalya, Almanya ve Japonya'nın ardından Top-10 listesinde, 25 milyar dolar işlem büyüklüğü ile 5. sırada yer aldı.

Öte yandan, söz konusu yıllar arasında OECD ülkelerinde gerçekleştirilen en büyük 10 özelleştirme işlemi sıralamasında Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından 2005 yılında gerçekleştirilmiş olan Türk Telekom'un yüzde 55 oranındaki hissesinin blok satışı 8. büyük işlem olarak kayda geçti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/turkiye-ozellestirmede-5inci-sirada_72924.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!