Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

"Türkiye Sert Faiz Artırımına İhtiyaç Duyabilir"

Standard Chartered ekonomisti Philippe Dauba-Pantanacce raporunda, Türkiye'nin sert faiz artırımına ihtiyaç duyabileceğini kaydetti.

yapı.com.tr
"Türkiye Sert Faiz Artırımına İhtiyaç Duyabilir"

Standard Chartered ekonomisti Philippe Dauba-Pantanacce raporunda, "Eğer Türkiye kendisini 2014 yılı benzeri diğer bir 'ani duruş' senaryosu kıyısında bulursa, Merkez Bankası Başkanı Başçı muhtemelen faizi ani ve sert bir şekilde artırma ihtiyacında olacak" dedi.

Bloomberg News'in haberine göre, tüketici güvenininin Türk Lirası'ndaki zayıflıkla yakın bir korelasyonu bulunduğuna dikkat çekilen raporda, Türkiye'nin 2015 yılı için büyüme tahmini yüzde 3.5'ten yüzde 2.8'e düşürüldü. Dauba-Pantanacce, raporunda, "Başçı'nın yol haritası kısa, muallak ve piyasa desteğine sahip değil" dedi.


Merkez Bankası'nın güçlü bir politika adımı atmaksızın piyasayı sakinleştirmeyi umduğunun vurgulandığı raporda, "Döviz mevduatları 10 yılın zirvesimde, lokal oyuncular Türk Lirası'ndaki son düşüşte önemli bir rol oynadı" denildi.

Dauba-Pantanacce, döviz borçlarının şirketler için sistemik risk oluşturduğunu düşünmediğini kaydetti ve "Siyasi belirsizlik, artan bir şekilde kötüleşen gelişen piyasalar ortamına, Fed'in faiz artırımı arefesinde, ilave risk primleri getiriyor" değerlendirmesinde bulundu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/turkiye-sert-faiz-artirimina-ihtiyac-duyabilir_133539.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Sikalastic®-835 I

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!