Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Türkiye Taşkömürü Kurumuna Ait Eski Binalar Turizme Kazandırılacak

Zonguldak'ın Ereğli ilçesine bağlı Kandilli'de 130 yıl önce inşa edilen raylı sistemle Türkiye Taşkömürü Kurumuna (TTK) ait eski binaların turizme kazandırılması için çalışmalar başlatıldı.

yapi.com.tr/AA
Türkiye Taşkömürü Kurumuna Ait Eski Binalar Turizme Kazandırılacak

Zonguldak'ın Ereğli ilçesine bağlı Kandilli beldesinde 130 sene önce inşa edilen raylı sistemle Türkiye Taşkömürü Kurumuna (TTK) ait eski binaların turizme kazandırılması amacıyla çalışmalar başlatıldı.

Vali Erdoğan Bektaş, Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu, Kandilli Belediye Başkanı Mustafa Aydın'ın da aralarında yer aldığı heyetle, 1880'li yıllarda inşa edildiği tahmin edilen ve TTK'ya ait varagelin (eğimli arazilerde vagonların çift yönlü taşındığı nakliyat yolu) çalıştığı alanda incelemeler yaptı.

Bektaş, incelemelerden sonra yaptığı açıklamada, varagelin başta olmak üzere bölgedeki önemli değerlerin ülke turizmine kazandırılması için çalışma başlattıklarını belirtti.

Kandilli beldesinde 150 yıldır kömür çıkartıldığını ve bölgenin kültür açısından önemli değerleri barındırdığını dile getiren Bektaş, "Kandilli'deki Armutçuk müessesesi biliyorsunuz neredeyse 150 yıldır kömür çıkarılan bir yer. Burası da zamanında kullanılmış, ocaklarda çıkarılan kömürlerin deniz yoluyla nakledilmesi için vaktiyle 1900'lü yıllarda 1905'lerde çoğunlukla yabancılar tarafından yapılan kıyı yapıları bunlar. Zaman içerisinde çıkarılan kömür, maden daha içeriye ve daha alt kotlara indiği için başka mekanizmalarla taşındığı için buralar kullanılmaz olmuş. Kullanımdan çıktıkça da Karadeniz'in güçlü dalgaları buraları yavaş yavaş tahrip ediyor ama burada bir tarih, bir endüstriyel miras yatıyor" dedi.

Bektaş, Kandilli belediye başkanının ısrarla üzerinde durduğu bazı projeler olduğunu söyleyerek, "Uygulayabileceğimiz pratiklikte, ayakları yere basan bir proje arıyoruz. Bulursak inşallah buradaki endüstriyel mirası, 100-150 yıllık insan izlerini misafirlerimize, ziyaretçilerimize izletmek istiyoruz. Bugün gezimizin amacı budur. Daha önce de benzer bir geziyi yapmıştık. Bakıyoruz, yokluyoruz, zorluyoruz. Umarım bir proje çıkarmayı başarırız" diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/turkiye-taskomuru-kurumuna-ait-eski-binalar-turizme-kazandirilacak_172733.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!