Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Türkiye Yapı Malzemeleri Çevresel Performans Veri Tabanı Yayınlandı

ÇEDBİK üyelerinden SÜRATAM ve Metsims Sustainability Consulting’in üç yıllık bir çalışma sonucunda hazırladığı TurCoMDat Veri Tabanı yayınlandı.

yapi.com.tr
Türkiye Yapı Malzemeleri Çevresel Performans Veri Tabanı Yayınlandı

Türkiye Yapı Malzemeleri Çevresel Performans Veri Tabanı (TurCoMDat), ÇEDBİK’in desteklediği, Türkiye’de üretimi yapılan yapı malzemelerinin çevresel performansını bilimsel olarak uluslararası standart ve normlara uygun olarak yayınlayan bir veri tabanıdır. SÜRATAM ve Metsims Sustainability Consulting'in hazırladığı TurCoMDat, yapıların çevresel sürdürülebilirliğinin ölçülebilmesi ihtiyacına cevap olarak geliştirilmiştir.


Türkiye’de üretilen yapı malzemelerinin, uluslararası formatlara uygun hazırlanması ile her geçen gün büyüyen TurCoMDat, içeriği (216 ürün, 17 yaşam döngüsü aşaması ve 24 çevresel gösterge) ve veri kalitesi açısından da Avrupa’da sayılı veri tabanları arasındadır. Bina LCA yazılımları ve BIM uygulamalarında kolaylıkla kullanılabilecek olan TurCoMDat, veri tabanında yer alan firmalara büyük kolaylıklar ve fırsatlar sağlayacaktır.

Yeşil bina sertifika sistemlerinde ürün EPD belgeleri ile bina Yaşam Döngüsü Değerlendirmesi (LCA) hesapları istenmektedir.

Ayrıca, Avrupa Komisyonu tarafından yeni yayınlanmış olan ve sürdürülebilir yapılarda performans hesabı gerekliliklerini ortaya koyan Level(s) sistemi, yapılarda sürdürülebilirlik performansının metrekare biriminde LCA ile hesaplanmasını gerektirmektedir. TurCoMDat, pazardaki bu gelişmelere ayak uydurmak ve ihtiyaçları karşılayabilmek amacıyla geliştirilen ilk ve tek veri tabanıdır. TurCoMDat veri tabanı, tüm Avrupa ülkeleri veri tabanlarının bağlı olduğu bir ara yüzey kanalıyla ile tüm yeşil bina uzmanları, mühendis, mimar ve müteahhitler tarafından sorgulanabilecek, böylelikle ihracat odaklı yapı malzemelerine yeşil bina sektöründen pay alma fırsatı sunacaktır.Detaylarına www.turcomdat.com sitesinden Türkçe, İngilizce, Fransızca, İtalyanca, Almanca, Portekizce, Rusça ve Arapça olmak üzere toplamda 8 dilde erişilmektedir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/turkiye-yapi-malzemeleri-cevresel-performans-veri-tabani-yayinlandi_168096.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü BTMSEAL Alfa Hibrit

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!