Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Türkiye'de 18. Yüzyıl Madenciliği Yapılıyor!

Ermenek’te incelemelerde bulunan Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) heyetinde yer alan, yürütme kurulu üyesi, eski Maden Mühendisleri Odası Başkanı Mehmet Torun, yeni facialar konusunda hükümeti uyardı.

yapi.com.tr
Türkiye'de 18. Yüzyıl Madenciliği Yapılıyor!

Cumhuriyet'ten Mustafa Çakır'ın haberine göre, Torun, iktidarın meslek odaları ile inatlaşma içinde olduğunu da vurgulayarak, “Birlikte oturup ne olması gerektiğini konuşmalıyız” değerlendirmesini yaptı. Türkiye’deki kömür madenlerindeki çalışma şartlarının aynı olduğuna işaret eden Torun, ilkel koşullarda madencilik yapıldığını vurguladı. Torun, birçok ocakta 18. yüzyıl madenciliği yapıldığına dikkat çekti. Maden ne kadar ucuza çıkarılırsa o kadar çok kâr etme güdüsüyle ocaklara yatırım yapılmadığın dile getiren Torun, ancak kaza olduğunda dikkatlerin madenlere çevrildiğini söyledi. Bakanlığın denetimlerinde eksikliklerin “normal” karşılandığını dile getiren Torun, meslek odaları olarak kazalar olmadan önce raporlarla uyardıklarını, ancak dikkate alınmadığını vurguladı. Torun, Türkiye’deki madenlerde “ucuza üret de nasıl üretirsen üret” politikalarının hâkim olduğunu, bunun da “iş cinayetlerine” neden olduğunu kaydetti. Soma’da 301 madencinin yaşamını yitirdiği facianın ardından, madenlerde 35 işçinin daha hayatını kaybettiğine vurgu yapan Torun, ancak ölümler birer ikişer olduğu için kimsenin dikkatini çekmediğini belirtti. Torun, madenlerde toptan bir sistem değişikliği olmadığı sürece yeni ölümlerin yaşanacağını kaydetti. Hükümeti ve yetkilileri de uyaran Torun, “249 Ermenek daha var. Ucuz işçilik üzerinden üretim yapma modeli değişmeli” dedi.

Ermenek’teki facianın çevredeki eski ocaklarda biriken suyun galeriye dolmasıyla meydana geldiğine işaret eden Torun, şunları söyledi:

“Bu doğal afet değil ihmaldir. Eski çalışılan ocaklara yaklaşılmış, belki de oradanda kömür almak için delinmiş. Ocağın planlarını inceledim. Ancak planlarda eskiocaklar gözükmüyor. Buradan sorumlu olan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı MİGEM’dir. Burası nasıl denetlenmiş?”

http://www.yapi.com.tr/haberler/turkiyede-18-yuzyil-madenciligi-yapiliyor_126002.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!