Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Türkiye'de 5 Tarihi Yer Tehlike Altında

Dünyada en fazla tehlike altında olan 100 tarihi yer açıklandı. Listede Türkiye'den 5 tarihi eser yer aldı.

Milliyet Gazetesiimg src="http://www.yapi.com.tr/Uploads/HaberMedya/2007\haber\54626.jpg"align="right" hspace=5 vspace=5>Dünyada 2008 yılında en fazla tehlike altında olan ve korunmasına yeterince özen gösterilmeyen 100 tarihi yer açıklandı. "2008 Yılında Dünyanın En Fazla Tehlike Altında Bulunan 100 Tarihi Yeri Listesi"nde, Türkiye'den aralarında Hasankeyf ve İstanbul tarihi surlarının da bulunduğu 5 tarihi eser yer alırken, KKTC'den de Gazimağusa listeye girdi.
Merkezi New York'ta bulunan Dünya Anıtlar Fonu'nun (World Monuments Fund-WMF) Başkanı Bonnie Burnham tarafından açıklanan listede, hem gelişmiş hem de gelişmekte olan yaklaşık 60 ülkeden 100 tarihi yer bulunuyor. Burnham, açıkladıkları yerlerin dünya kamuoyunun dikkatini çektiği için turist akınına da uğradığını dile getirdi.
Türk gazetecilerin listeyle ilgili sorularını yanıtlayan Dünya Anıtlar Fonu yöneticilerinden arkeolog Michelle Berenfeld, "Türkiye'de o kadar çok tarihi alan var ki, Türk devleti bu alanların korunması için çalışıyor, bizim de onlara yardımcı olmamamız gerekir.
Koruma ve bakım konusunda yalnızca tarihi yerlerin bulunduğu ülkeye değil hepimize sorumluluk düşüyor, çünkü hepimiz bu yerlerden yararlanıyoruz" diye konuştu.


İşte listede yer alan eserler

ÇUKUR HAN
Dünya Anıtlar Fonu'nun listeyle ilgili raporunda, Ankara'da Anadolu Medeniyetleri Müzesi yakınında ve Rahmi Koç Müzesi'nin hemen yanı başında bulunan kervansarayın bakımsız ve terk edilmiş durumda olduğu ve acil bakıma ihtiyaç olduğu belirtildi.


HASANKEYF

Raporda Hasankeyf'in, Ilısu Barajı projesi yüzünden sular altında kalma tehlikesi altında olduğu hatırlatılarak, kentteki tarihi kalıntıların başka bir yere taşınması önerisinin bulunduğu, ancak bunun da kimi sorunlara yol açabileceği kaydedildi.


İSTANBUL'UN TARİHİ SURLARI
Daha önce UNESCO yetkilileri tarafından da belirtildiği biçimde İstanbul'un tarihi surların acil bakıma gereksinimi olduğunun belirtildiği raporda, tarihi surların korunması için uzun dönemli ve kapsamlı bir planın hazırlanması gerektiği ifade edildi.


MERYEM ANA VE KIZIL KİLİSE

Raporda, Göreme-Kapadokya bölgesinde bulunan Meryem Ana Kilisesi'nde yapısal hasarlar bulunduğu, Güzelyurt bölgesinde bulunan Kızıl Kilise'nin ise kubbesinde yapısal hasar olduğu ve genel olarak 2 kilisenin de bakıma ihtiyacrı olduğu kaydedildi.


GAZİMAĞUSA

KKTC'den Gazimağusa da listede yer aldı. Raporda, kentin tarihsel zenginliğinden söz edilerek şu an Ada'daki siyasal durum ve izolasyon yüzünden Gazimağusa'daki tarihsel yerlerin yeterince bakım göremediği belirtildi.

Listeye internetten "www.wmf.org" web adresinden ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/turkiyede-5-tarihi-yer-tehlike-altinda_54626.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!