Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Türkiye'de Bir İlk: Duyu Parkı

Dünyada ilk kez Almanya’nın Laatzen kentinde tasarlanan Duyu Parkı, görme, işitme, dokunma, koklama ve tat alma duyularına hitap ediyor. Duyu Parkı’nın, fonksiyon çeşitliliğini Bosphorus City projesine entegre eden Sinpaş GYO, bu projeyle ev sahiplerine ilgi çekici bir aktivite de sunacak.

NTV
1 Türkiye'de Bir İlk: Duyu Parkı

Dünyada ilk kez Almanya’nın Laatzen kentinde tasarlanan Duyu Parkı, görme, işitme, dokunma, koklama ve tat alma duyularına hitap ediyor. Duyu Parkı’nın, fonksiyon çeşitliliğini Bosphorus City projesine entegre eden Sinpaş GYO, bu projeyle ev sahiplerine ilgi çekici bir aktivite de sunacak.

Çocuk,  genç, yaşlı ve engellilerin beş duyusuna hitap eden Duyu Parkı’nda, engelliler için rehabilite alanları, algılamayı artırıcı bak-şaşır panoları, işitme duyusu için eko, müzik, şelale, fıskiye gibi elemanlar, dokunma duyusunu yaratan saman, kum, çakıl gibi farklı malzemeden yürüyüş yolları ve koklama duyusu için piknik masalarında dokunulduğunda koku yayan bitkiler sunuluyor. Parkta tat duyusu için ise meyve ağaçları yer alıyor.

Duyu Parkı’nda, orijinalinden esinlenerek kullanılan piknik masalarının üzerinde koku ve tat verici bitkilerle özel bir mekan oluşturuluyor. Kullanılan bitkilerin çoğunluğu meyve ağaçlarından seçilerek, site sakinlerine bu mekanda dilediğince meyve koparıp yiyebilme imkanı sağlanıyor. Alan içerisinde yer alan doğal malzemelerin kullanıldığı yürüyüş yolunda, çıplak ayakla yüründüğünde negatif elektriğin atılmasına yardımcı olan eğlenceli bir aktivite de sunuluyor.

Hem meyve ağaçları hem de boğaziçinin karakteristik ağaçları ile bir koru niteliğinde düşünülen park, gerçek doğa hissi veriyor.

Engelliler için düşünüldü

Bosphorus City’de evler ve sosyal alanlar arasında tekerlekli sandalye ile geçişlerin sağlanabileceği genişlikler oluşturulmaya özen gösterilerek tüm yolların eğim dereceleri buna göre tasarlandı. Mekanda, yaşlı kişiler için yürüyüş ve yaya akslarında yer yer dinlenme amaçlı oturma bölümleri de bulunuyor. Kültür-fizik aletlerinin bulunduğu noktalarda özellikle engelli kullanıcıların ölçütlerine uygun malzemeler de yer alıyor. Meydanlara ulaşımda engelliler için merdiven yerine geçişler rampa olarak tercih edilerek, kolaylık sağlanıyor.

 

http://www.yapi.com.tr/haberler/turkiyede-bir-ilk-duyu-parki-_76238.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • Kutluyorum. Devamını diliyorum. YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!