Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Türkiye'de Gayrimenkul Edinme Yaşı 34'e Düştü

Türkiye'de son 10 yılda konut edinme yaş ortalamasının 43'ten 34'e düştüğü açıklandı. Coldwell Türkiye Ülke Başkanı Gökhan Taş, “İnsanlar artık çok daha genç yaşta konut ediniyor" dedi.

yapi.com.tr
Türkiye'de Gayrimenkul Edinme Yaşı 34'e Düştü

Hürriyet'in haberine göre, 2016'nın enteresan bir yıl olduğuna dikkat çeken Coldwell Banker'ın Türkiye Ülke Başkanı Gökhan Taş, “Türkiye'de, 2015'in 10 ayında 1 milyon 40 bin adet gayrimenkul satışı vardı. 2016'da 1 milyon 66 bin satış oldu. Dolayısıyla satışlarda yüzde 2.4 artış var. Özellikle eylül, ekim ayından itibaren kredili konut satışlarında ciddi anlamda artış var. Örneğin, ekim ayında 48 bin kredi kullanıldı. Sıfır ve ikinci elde Cumhuriyet tarihinin en büyük kredi kullanımı oldu. 2015 satışımız 1 milyon 289 bindi. Bu Cumhuriyet tarihinin rekoruydu. 2016'yı 1 milyon 300 bin adetle kapatacağız gibi duruyor" diye konuştu. Özellikle, 1 milyon ile 500 bin TL'lik gayrimenkullerde alım-satım hızının azaldığını aktaran Gökhan Taş, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Gelecek yıl 150-300 bin TL'lik gayrimenkul alım satımlarda çok daha fazla artış görüyoruz. Dolayısıyla pazar biraz ona doğru değişiyor ve gelişiyor. 2017'nin ilk yarısında Cumhurbaşkanlığı seçimleri ve referandumu ile ilgili bir süreçle geçecek. Dolar 3.5 bandında oturur ve bu da Türkiye'deki tüketici tarafından onaylanırsa, 2017'nin de iyi geçeceğini düşünüyorum."

Son 10 yılda konut edinme yaş ortalamasının 43'ten 34'e düştüğünü ifade eden Gökhan Taş, konuşmasını şöyle tamamladı: “İnsanlar artık çok daha genç yaşta konut ediniyor. 25-27 yaşında üniversite mezunu insanlar artık aileleriyle değil, tek başlarına yaşıyor. Bir işe girdikleri zaman çok rahat konut alıyorlar. Çok geç evlenmeye, çok rahat boşanmaya başladılar. Yalnız yaşamak, ayrı yaşamak artık aileler tarafından da normal bir şey gibi karşılanıyor. Türkiye, 29 yaş ortalaması ile Avrupa'nın en genç nüfusuna sahip ülke. Diğer Avrupa ülkelerinde ortalama 40. Dolayısıyla bu genç nüfusun barınma ihtiyacı var. Bu genç nüfus bir anlamda iyi eğitim almış, iyi okullarda mezun olmuş ve iyi yatırımlarla okutulmuş insanlar. Bu insanların girişimci olarak önleri çok açık ve çok talepleri var. Gayrimenkul sektörü her ne olursa olsun 2017'de de çok iyi sonuçlar verecek bir sektör."

 

 

http://www.yapi.com.tr/haberler/turkiyede-gayrimenkul-edinme-yasi-34e-dustu_152795.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Peli İle Hijyenik Zeminler

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!