Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Türkiye’de Kültür Ürününün Metalaşması Işığında Mimari Miras
Doğan Dursun’dan sonra söz alan ve ‘Türkiye’de Kültür Ürününün Metalaşması Işığında Mimari Miras’ adlı sunumu yapan Banu Pekol, konuşmasına Türkiye’de son 50-60 yıl içerisindeki gelişmeleri aktararak başladı. Bu kapsamda meta estetiği, kültürel mirasın metalaşma süreci, Türkiye’deki durum ve tarihi arka plan, Türkiye’deki kentsel rantın etkisi ve Türkiye’de güncel hukuki zemin ve resmi inisiyatiflere dikkat çeken konuşmacı, kendini savunmak adına tarihi yapının hiçbir inisiyatifinin bulunmadığını ifade etti.

Projelerin yapım nedeninin öncelikle ekonomik amaçlı olduğunu ancak kültürel politika olarak lanse edildiklerini belirten pekol, mimarlık politikalarının tek başına bir şey ifade etmediğini, mimarlık politikalarının kentsel politikalarla beraber düşünülmesinin gerekli olduğunu belirtti.

Bununla birlikte koruma ve sürdürülebilirlik kavramlarının mekanla iç içe olmasının gerekli olduğunu söyleyen Pekol, kültürel politikaların biraz daha mekana dönük olması gerektiğini ve mimari yaklaşımlarla ilişkilendirilmesi gerektiğini dile getirdi.

 


http://www.yapi.com.tr/haberler/turkiyede-kultur-urununun-metalasmasi-isiginda-mimari-miras_96419.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!