Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

"Türkiye'de Mevzuatlar Kafa Karıştırıyor!"

Dünyaca ünlü mimarlık, mühendislik ve inşaat firması Takenaka Corpooration ve Türkiye'nin önde gelen mimarlık ofislerinden DOME Partners'ın işbirliğinde, Yapı-Endüstri Merkezi’nde (YEM) düzenlenen konferansta, deprem teknolojileri masaya yatırıldı.

yapi.com.tr
"Türkiye'de Mevzuatlar Kafa Karıştırıyor!"

YEM’de düzenlenen "ileri Japon sismik izolasyon ve yapı güçlendirme teknolojileri" konferansında mevcut yapıların depreme karşı güçlendirilmesi ve ileri Japon mühendislik teknolojileri konuşuldu.

MuratMurat Yılmaz

"Hem binaların kimliklerini korumak hem de depremden korunmak"

Konferansın açılış konuşmasını Dome Partners kurucu ortağı Murat Yılmaz yaptı. Yılmaz, Türkiye’nin büyük ölçekli depremler yaşadığını hatırlatarak,  depremlerin yarattığı yıkıcı etkilerin canlı yaşamını tehdit eden en büyük unsurlardan birisi olduğuna vurgu yaptı. "Deprem" gerçeğinin unutulduğunu ifade eden Yılmaz, depremin yıkıcı etkilerinden korunmak için çözüm üretmenin gerekli olduğunun altını çizdi. Ancak sağlam yapıların depremden koruyacağını söyleyen Yılmaz,  "bilimsel tekniklerle sağlam ve güvenli yapılaşmanın nasıl yapılacağı"nı masaya yatırmayı amaçladıklarını kaydetti. Türkiye gibi deprem ülkesi olan Japonya’nın güvenli yapılar oluşturmada oldukça başarılı olduğunu vurgulayan Yılmaz, “Tokyo, hem binaların kimliklerini koruyor, hem de depremden korunuyor. Bu yüzden bizim için de örnek teşkil ediyor” şeklinde konuştu.

CahitCahit Kocaman

"Türkiye'de mevzuatlar kafa karıştırıyor"

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mekansal Planlama Genel Müdürlüğü, Yer Bilimsel Etüt Dairesi Başkanı Cahit Kocaman, konuşmasında Türkiye’nin deprem risklerini anlattı. Kocaman, Türkiye’nin aktif fay kuşağında olduğunu yineleyerek, geçmişte meydana gelen ve büyük hasarlar meydana getiren depremlerden bahsetti. Türkiye’nin deprem tehlikesi haritasına bakıldığında nüfusun büyük bir kısmının bu tehlikeli alanın içinde yaşadığını belirten Kocaman, yılda ortalama 1000 kişinin depremlerde hayatını kaybettiğini söyledi. Depremde binaların zarar görme ve kırılganlık oranlarının yüksekliğinin risk yarattığına dikkati çeken Kocaman, geçmişte yaşanan deprem tecrübeleri ile bunun net bir şekilde görüldüğünü belirtti. Depreme dayanıklı binalar yapmanın önemine değinen Kocaman, binaların hasar görme sebeplerini anlattı. Türkiye’de deprem ve yapı mevzuatlarının kafa karıştıran nitelikte olduğunu ifade eden Kocaman, mevzuatlara uyulmada zorluklar yaşandığına dikkati çekti. Kocaman, mevcut yapı stoğunun yenilenmesi, binaların depreme dayanıklı hale getirilmesi gerektiğini belirtti. Kentsel dönüşümün önemine vurgu yapan Kocaman, dönüşümde teknik, hukuki, idari sıkıntılar yaşandığını belirtti. Bu sıkıntılardan dolayı kentsel dönüşümün tam olarak hayata geçirelemediğini kaydeden Kocaman, hedeflerinin sağlam, güvenli, yaşanabilir binalar inşa etmek olduğunu ifade etti.

ErsenErsen Gürsel

"Ahşap ile ilgili yönetmelikler yetersiz"

İstanbul Serbest Mimarlar Derneği (İMSD) Yönetim Kurulu Başkanı, ERA Mimarlık Şehircilikten Ersen Gürsel, ahşap yapıları anlatarak konuşmasına başladı. Tarihi öneme sahip ahşap binaların hala geleneksel yöntemlerle inşa edildiğinden söz eden Gürsel, ahşap yapılar ile ilgili yeni yönetmeliklerin oluşturulmadığını kaydetti. "Ahşap binalar nasıl olsa yanar" diye düşünüldüğünü ve göz ardı edildiğini ifade eden Gürsel, modern mimarida ahşap kullanımının arttığına dikkati çekti.  Ahşap binaların da depremlere karşı korunması ve güçlendirilmesi gerektiğini söyleyen Gürsel, eski ahşap binaların restorasyon sonunda kimliklerini kaybettiğini belirtti. Gürsel, “Ahşap ile ilgili mevcut yönetmelikler ne onarımlarda, ne de restorasyonlarda yeterli” dedi. Ahşap binaların hala bir fantezi olduğunu belirten Gürsel, bu binaları bilim ve teknoloji ile korumanın mümkün olduğunu söyledi.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
http://www.yapi.com.tr/haberler/turkiyede-mevzuatlar-kafa-karistiriyor_113359.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!