Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Türkiye’den Avrupa’ya Doğalgaz Köprüsü Kuruluyor

BOTAŞ ve İtalyan gaz şirketi arasında varılan anlaşma çerçevesinde, etüd çalımalarının olumlu sonuçlanması halinde, Türkiye ile Yunanistan arasında

NTV-MSNBCb>BOTAŞ ve İtalyan gaz şirketi arasında varılan anlaşma çerçevesinde, etüd çalımalarının olumlu sonuçlanması halinde, Türkiye ile Yunanistan arasında ileriki yıllarda hizmete alınacak boru hattı, İtalya’ya kadar uzatılacak.
Hazar bölgesi ile anlaşma yapılan diğer ülkelerden sağlanacak doğalgazın, Türkiye üzerinden Avrupa ülkelerine taşınması projesi hayata geçiriliyor. Bu çerçevede, Türkiye ile Yunanistan arasında kurulması öngörülen doğalgaz boru hattının, İtalya’ya kadar uzatılması planlanıyor.
Doğalgaz boru hattının İtalya’ya kadar uzatılması konusunda etüd çalışmalarının başlatılmasına ilişkin proje, BOTAŞ Genel Müdürlüğü ile İtalyan gaz şirketi arasında imzalanan mutakabat metni çerçevesinde yürütülecek.
Projenin kesin maliyeti yapılacak fizibilite çalışmaları sonrasında netlik kazanacak.

YUNANİSTAN HATTININ MALİYETİ: 300 MİLYON DOLAR
Bu arada Türkiye ve Yunanistan’ın kendi ülke topraklarını kapsayan hat için yaptıkları fizibilite çalışmalarının da tamamlandığı öğrenildi.
Yaklaşık 300 milyon dolara mal olması beklenen proje çerçevesinde, protokolün imzalanmasının ardından, bir yıl süreyle boru hattı güzergahı için kesin proje maliyetinin belirlenmesine yönelik temel ve detay mühendislik çalışmaları yapılacak.
Toplam 285 kilometre uzunluğundaki hattın, 200 kilometrelik kısmı Türkiye, geri kalan 85 kilometrelik kısmı da Yunanistan sınırları içinde yer alacak. Bursa Karacabey’den başlayan hat, Çanakkale boğazını geçerek İpsala’da Yunanistan sınırına ulaşacak.
Hattın tamamlanmasının ardından, 2005 yılından itibaren Yunanistan’a doğalgaz verilecek. İlk etapta Yunanistan’a 500 milyon metreküp doğalgaz taşınması öngörülüyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/turkiyeden-avrupaya-dogalgaz-koprusu-kuruluyor_2913.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!