Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Türkiye’den Irak’a Demiryolu

Türkiye demiryollarını Irak’a kadar uzatmayı planlıyor. Hazırlanan projeye göre, Cizre’den Irak’taki mevcut hatla buluşacak olan demiryolu, toplam

NTV-MSNBC
Türkiye’den Irak’a Demiryolu

b>Türkiye demiryollarını Irak’a kadar uzatmayı planlıyor. Hazırlanan projeye göre, Cizre’den Irak’taki mevcut hatla buluşacak olan demiryolu, toplam 640 milyon dolara mal olacak. NTV

Projeyle Türkiye’den Irak’a giriş yapan bir trenin Basra’ya kadar inmesi mümkün olacak. Iraklı yetkililerin de sözkonusu demiryolu projesine olumlu yaklaştığı belirtildi.

Irak savaşının ardından Türkiye’nin bu ülkeye yönelik projeleri raflardan inmeye başladı. Yıllardır hayata geçirilmesi düşünülen projelerden biri de Türkiye demiryollarının Irak’a kadar uzatılması idi. Savaşın ardından, çok boyutlu olarak sürdürülen çalışmalar arasında sözkonusu demiryolu projesi de bulunuyor. Türkiye’nin bölgeye uzanan demiryolunun son noktası Nusaybin’de.

Projeye göre, öncelikle bu hattın Cizreye kadar uzatılması gerekiyor. Nusbaybin-Cizre arası ise 99 kilometrelik bir hatta ihtiyaç duyuyor. Bu bölümün çift hat olarak yapılması durumunda maliyet, 450 milyon dolar olarak hesaplandı. İkinci aşama ise Cizre’den sınıra kadar olan bölümü kapsıyor.

Bu bölüm 43 kilometrelik bir mesafe demek. Cizre-Hudut arasında yapılacak çifthatlı bir demiryolunun maliyeti ise 190 milyon dolar. Irak topraklarında sınıra kadar uzatılması gereken hat uzunluğu ise 50 kilometre. tüm bu hatlar tamamlanınca, Cizre’den girecek bir tren, Irak’taki mevcut demiryolları üzerinden Musul, Bağdat, Kerkük ve Basra’ya kadar inebilecek. Irak’ın da olumlu baktığı proje bir buçuk yılda tamamlanabilecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/turkiyeden-iraka-demiryolu_5916.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!