Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

"Türkiye'nin 10 Yılda Geldiği Durumu Bir Kez daha Anladık"

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık ve Sağlık Bakanı Müezzinoğlu, İzmit Körfez Geçişi Asma Köprüsü'nün 252 metre yüksekliğindeki kulesine çıkarak incelemelerde bulundu

yapi.com.tr / AA
"Türkiye'nin 10 Yılda Geldiği Durumu Bir Kez daha Anladık" Foto: Kadir Yıldız (AA)

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık ve Sağlık Bakanı Müezzinoğlu, köprü ayağının bulunduğu Dilovası ilçesinde yetkililer tarafından karşılandı. Daha sonra deniz yoluyla kulelerden birine giden Işık ve Müezzinoğlu, buradan asansörle kulenin 252 metre yüksekliğine çıktı.

"Nisan ayından itibaren köprünün üzerinden geçmeye başlayacağız"

Işık, incelemenin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, çalışmaların programa uygun olarak hızla devam ettiğini belirterek, angajman kablolarının döşenmesini 252 metreden gördüklerini söyledi. Kasım ayının ortalarına kadar kabloların döşenmesinin tamamlanacağını ifade eden Işık, şöyle konuştu:

"Ondan sonra da tablalar yerleştirmeye başlanacak. İnşallah önümüzdeki nisan ayından itibaren köprünün üzerinden geçmeye başlayacağız. Türkiye artık dünyanın en uzun ve en iyi köprülerinden birisine sahip olacak.  Teknoloji doğru kullanılması durumunda insanın hayatını kolaylaştırır. Bu da şu anda son teknolojiyle üretilen köprülerden bir tanesi. Gerçekten yukarıdan bakınca gurur duyduk. Bunu sadece biz Körfez Geçiş Köprüsü olarak görmüyoruz, İstanbul'u, Kocaeli'yi, Yalova'yı, Bursa'yı, Balıkesir'i, Manisa'yı ve İzmir'i birleştiren bir ana mimari yapı olarak görmüyoruz aynı zaman körfezimizin üzerine yapılan bir gerdanlık olarak da görüyoruz. Akşam yapılan ışıklandırmadan sonra nefis bir manzara da ortaya çıkıyor."

Bu yapıların ülkeye vizyonel anlayışın kattığı önemli eserlerden biri olduğunu belirten Işık, emeği geçenlere teşekkür etti. Işık, Bilişim Vadisi'nin de mayıs-haziran ayında faaliyete geçeceğini, birbirini tamamlayan iki güzelliğin bir alanda buluşmuş olacağını dile getirdi.

Foto:Foto: Şahin Oktay (AA)"En kısa zamanda hizmete girmesini sabırsızlıkla bekliyoruz"

Bakan Müezzinoğlu da kulelerin üzerine çıkınca Türkiye'nin son 10 yılda geldiği durumu bir kez daha anladıklarını, istikrarlı ve güçlü bir yönetimin Türkiye'ye kazandırdığı güzellikleri gördüklerini bildirdi. Köprünün ulaşımda önemli bir rol üstleneceğini ifade eden Müezzinoğlu, şunları kaydetti:

 "Son derece ileri teknolojinin kullanıldığı, dünyada sayılı deniz içinde ayakları olan bir geçiş köprüsü. İleri teknolojinin kullanıldığı büyük bir proje, inşallah en kısa zamanda hizmete girmesini sabırsızlıkla bekliyoruz. Özellikle bunu en çok bekleyen illerden biri de Bursa. Buradan Bursa'ye geçeceğim, oradaki hemşehrilerimize de nisan ayında açılış müjdesini de yavaş yavaş verecek noktaya geldiğimizi görüyorum. Kazasız belasız hizmete girmesini temenni ediyorum. Rabbim bu ülkeyi sevenlere, sorumluluk duyanlara güçlü bir şekilde hizmet edebilmeyi de nasip etsin."

http://www.yapi.com.tr/haberler/turkiyenin-10-yilda-geldigi-durumu-bir-kez-daha-anladik_135306.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!