Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Türkiye'nin 2. Büyük Kavşağı, Başbakan ve Başkan Gürtuna Tarafından Açılıyor

Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan ve Türkiye'nin 2. büyük kavşağı olan Ataköy Köprülü Kavşağı, yarın Başbakan Erdoğan ve Başkan Gürtuna'n

İstanbul Büyükşehir Belediyesib>Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan ve Türkiye'nin 2. büyük kavşağı olan Ataköy Köprülü Kavşağı, yarın Başbakan Erdoğan ve Başkan Gürtuna'nın katılımıyla açılıyor.

Yaptığı yatırımlarla İstanbullular'ın trafikte kalma süresini 58 dakikadan 36 dakikaya indiren İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Türkiye'nin sayılı kavşaklarından biri olan "Ataköy Köprülü Kavşağı"nın inşaatını tamamladı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan ve Türkiye'nin 2. büyük kavşağı olan Ataköy Köprülü Kavşağı, 26 Eylül Cuma günü saat 14.30'da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Başkan Ali Müfit Gürtuna'nın katılımıyla açılıyor.

Kavşak E-5 ile bölge trafiğini büyük ölçüde rahatlatacak...

Yapımına Mart 2001'de başlanan "Ataköy E-5 Köprülü Kavşağı İlave Köprü İnşaatı" tamamlandı. Mevcut durumdaki trafik yükünü kaldıramayan bölgede, Ataköy E-5 girişine yapılan ilave köprülü kavşak sayesinde hem Ataköy'e giriş, hem de E-5 trafiği önemli ölçüde rahatladı.Ataköy Kavşağı ile Edirne-İstanbul Transit Yolu ve Şirinevler-Ataköy-Havaalanı yönündeki trafik akışının önündeki tüm kesişmeler ortadan kalktı.

Mevcut sinyalizasyonlu sistemin de kaldırılmasıyla kesilmeden sürekli akan trafik sayesinde özellikle trafiğin yoğun olduğu saatlerde E-5'te meydana gelen uzun kuyruklar artık oluşmayacak. Çelikerler İnşaat Firması tarafından yapılan köprülü kavşak inşaatı, 2003 Yılı Birim Fiyatları ile 24 trilyon liraya maloldu.

Proje kapsamında şu çalışmalar yapıldı;

- Ataköy'den gelen trafik, Hızlı Tramvay üzerindeki mevcut üstgeçit köprüsü gidiş yönüne göre, sağ tarafta 30 m. uzatılarak A2 kolu ile E-5 Topkapı istikametine bağlandı.
- Sol tarafta ise mevcut köprü, 50 m. uzatılarak E-5 Edirne istikametinden gelen trafiğin A8 kolu ile Ataköy'e girişi sağlandı.
- Mevcut E-5 Yolu üzerine yapılan 100 m. uzunluğunda ve 30 m. genişliğinde 5 açıklıklı köprü ile Ataköy'den Bahçelievler'e transit geçiş sağlandı ve A1 kolu ile mevcut yol genişletildi.
- Ataköy'den E-5 Edirne istikametine bağlantı A5 kolu ile; E-5-Topkapı istikametinden Atatöy'e giriş ise A6 kolu ve mevcut köprü muhafaza edilerek sağlandı.
- Şirinevler istikametine giriş için 20 m. ve 15 m.'lik iki adet altgeçit köprüsü yapılarak bağlantı A7 kolu ile sağlandı.. Ataköy'den Şirinevler'e giriş ise A5 ve A7 kolu ile bağlandı.

- E-5 Topkapı istikametinden Bahçelievler'e A4 kolu ile giriş yapılmış olup, A1 ve A10 kolları ile kesiştiği yerde trafik akışını rahatlatmak için döner kavşak planlandı.
- Bahçelievler'den E-5 Edirne istikametine A10 kolu ile Bahçelievler'den E-5 Topkapı yönüne A9 kolu ile ve Bahçelievler'e E-5 Edirne istikametinden giriş A3 kolu ile sağlandı.
- Mevcut kavşak içeresindeki Tavukçu Deresi ve Atıksu Kollektör hatları da yeni kavşağa göre düzenlendi ve deplasesi de trafik akışını engellemeyecek şekilde yapıldı.
- Projede ayrıca, diğer (Elektrik, PTT, Doğalgaz v.b. gibi) hatların uygun yerlere deplasesi de yapıldı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/turkiyenin-2-buyuk-kavsagi-basbakan-ve-baskan-gurtuna-tarafindan-aciliyor_5920.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Peli İle Hijyenik Zeminler

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!