Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Türkiye'nin 5 Yıllık Yol Haritası Belirlendi

10. Kalkınma Planı Meclis'e sunuldu. 2018'de GSYH'nin 1.3 trilyon dolara, kişi başına gelirin 16 bin dolara yükseltilmesi hedefleniyor. İşizlik yüzde 7.2'ye indirilecek. Yurtiçi tasarruflar yüzde 19'a yükseltilecek.

yapi.com.tr
Türkiye'nin 5 Yıllık Yol Haritası Belirlendi

2014-2018 dönemini kapsayan 10. Kalkınma Planı Meclis'e sunuldu. Plan TBMM'de kabul edilmesinin ardından hazırlanacak eylem planı çerçevesinde uygulamaya konacak. 2018 yılında GSYH'nın 1.3 trilyon dolara, kişi başına gelirin 16 bin dolara yükseltilmesi, ihracatın 277 milyar dolara çıkarılması, işsizlik oranının yüzde 7.2'ye düşürülmesi hedefleniyor. 

4 milyon yeni iş yaratılacak

Plan döneminde yıllık ortalama 2.9 oranında istihdam artışıyla toplamda 4 milyon yeni iş yaratılması öngörülürken, kadınların işgücüne katılım oranlarının 2.7 puan artışla yüzde 53.8 seviyesine yükselmesi beklenmekte. Bu gelişmeler doğrultusunda işsizlik oranı, 2013 yılı için beklenen yüzde 9.2 seviyesinden plan dönemin sonunda yüzde 7.2 seviyesine indirilecek.

Konuta değil üretken alanlara yatırım yapılacak

Üretim kapasitesinin artırılması amacıyla sabit sermaye birikimine önem verileceğine vurgu yapılan planda, sabit sermaye yatırımlarının, özel sektörde yüzde 8.9 olmak üzere toplamda yüzde 8.5 oranında artması öngürülmekte. Diğer taraftan yatırımların konut gibi üretken olmayan alanlardan çok üretken alanlara yönlendirilmesinin büyümenin istikrarı açısından kritik önem taşıdığı bildirildi.

Yüzde 19 yurtiçi tasarruf

Yüzde 14.8 ile OECD ülkeleri ve özellikle de hızlı büyüyen ülkelerin gerisinde olan yurtiçi tasarrufların Plan döneminde artırılması ve üretken alanlarda yönlendirilmesi amaçlanmakta. Büyüme ve cari açık hedefleriyle de uyumlu bir şekilde, yurtiçi tasarruf oranının plan döneminde yüzde 19'a yükseltilmesi planlanmakta.

Cari açık yüzde 5.2'ye inecek

Plan döneminde cari açığın büyüme üzerinde baskı olaşturmayacak seviyelerde tutulması ve ağırlıklı olarak Uluslararası doğrudan yatırımlar, borç yaratmayan ve uzun vadeli diğer sermaye girişleriyle finanse edilmesi amaçlanmakta. Bu dönemde öngörülen yüksek büyümeyle birlikte cari açığın GSYH'ya oranının dönem sonunda kademeli olarak yüzde 5.2'ye gerilemesi öngörülmekte.

Enflasyon hedefi yüzde 4.5

Para politikasının temel amacının fiyat istikrarını sağlamak ve korumak olduğuna vurgu yapılan planda,  plan dönemininin ilk yıllarında TÜFE yıllık artış hızının yüzde 5 civarında korunması, sonrasında ise yüzde 4.5'e indirilmesi hedeflenmekte.

İstanbul ilk 25 içinde yer alacak

Mali piyasalara ilişkin yapılacak düzenlemelerde İstanbul'un uluslararası bir finans merkezi olması hedefinin gözetilerek, 10. Kalkınma Planı Dönemi sonunda İstanbul'un Küresel Finans Merkezleri Endeksi'nde ilk 25 içinde yer alması öngörülüyor. Plan dönemi sonunda kamu sabit sermaye yatırımlarının GSYH içerisindeki payının yüzde 4.8'e, sermaye giderlerinin Merkezi Yönetim Bütçesi içindeki payının ise yüzde 11.1'e çıkarılması öngörülmekte. 2018 yılı itibariyle özel kesim sabit sermaye yatırımlarının GSYH'nın yüzde 19.3'ü olması hedeflenmekte. Plan döneminde GSYH'ya oranla yıllık ortalama yüzde 2 uluslararası doğrudan yatırım girişi beklenmekte.

http://www.yapi.com.tr/haberler/turkiyenin-5-yillik-yol-haritasi-belirlendi_109764.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!