Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Mayıs'ta 577 Milyon Dolar Uluslararası Net Doğrudan Yatırım Girişi

Mayıs'ta 577 milyon dolar uluslararası net doğrudan yatırım girişi olurken, yılın ilk 5 ayında giriş 5,6 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti. Net doğrudan uluslararası yatırım girişi geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 25,2 arttı.

yapi.com.tr / AA
Mayıs'ta 577 Milyon Dolar Uluslararası Net Doğrudan Yatırım Girişi

Ekonomi Bakanlığı, Mayıs ayına ilişkin 'Uluslararası Doğrudan Yatırım Verileri Bülteni'ni yayımladı. Buna göre, Mayıs'ta 577 milyon dolar düzeyinde net uluslararası doğrudan yatırım girişi gerçekleşti.

Bu yılın ilk 5 ayında 5 milyar 696 milyon dolar net doğrudan uluslararası yatırım girişi yaşanırken, uluslararası doğrudan yatırım girişleri kaleminde yer alan sermaye girişi, 4 milyar 347 milyon dolara ulaştı. Net doğrudan uluslararası yatırım girişi geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 25,2 arttı. Bunun 1 milyar 579 milyon doları imalat sektöründen, 1 milyar 24 milyon doları mali aracı kuruluşların faaliyetleri sektöründen kaynaklandı. Ocak-mayıs döneminde nakit sermaye girişinin yüzde 65'i Avrupa Birliği (AB) ülkelerinden kaynaklandı.

Uluslararası sermayeli şirketlerin sayısı

Mayıs'ta 288 uluslararası sermayeli şirket ve şube kuruldu, 11 yerli sermayeli şirkete de uluslararası sermaye iştiraki gerçekleşti. Böylece yılın ilk 5 ayı itibarıyla bin 672 uluslararası sermayeli şirket ve şube kurulmuş, 45 yerli sermayeli şirkete de uluslararası sermaye iştiraki gerçekleşmiş oldu. Bu şirketlerin başta toptan ve perakende ticaret sektörü olmak üzere, gayrimenkul kiralama ve iş faaliyetleri ile ulaştırma, haberleşme ve depolama hizmetleri sektörlerinde faaliyette bulundukları görüldü.

Aynı dönemde kayıtlı sermayesi 500 bin doların üzerinde olan 61 uluslararası sermayeli şirket, şube kuruluşu ile yabancı ortak iştiraki gerçekleşti. Bu şirketlerin 20'si toptan ve perakende ticaret sektöründe ve 15'i imalat sanayi sektöründe faaliyette bulunuyor.

Yılın ilk 5 ayında kurulan bin 717 uluslararası sermayeli şirketin 783'ü Yakın ve Ortadoğu ülkeleri, 502'si AB ülkeleri, 133'ü ise diğer Avrupa ülkeleri ortaklı şirketler oldu.

Mayıs sonu itibarıyla 39 bin 285 uluslararası sermayeli şirket Türkiye'de faaliyet gösteriyor.

Yatırım projeleri

Ekonomi Bakanlığı tarafından mayıs ayında yatırım teşvik belgesi düzenlenen 20 proje kapsamında yaklaşık 569,9 milyon dolar tutarında yatırım yapılması öngörüldü. Böylece 2014'te belgelendirilen yatırım projesi sayısı 99'a, belge kapsamındaki yatırımların tutarı ise 3 milyar 38 milyon dolara ulaştı. Söz konusu yatırım teşvik belgelerinin 72'si imalat, 17'si hizmetler, 4'ü madencilik ve taş ocakçılığı, 5'i elektrik, gaz ve su, 1'i de tarım ve ormancılık sektörlerinde düzenlendi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/mayista-577-milyon-dolar-uluslararasi-net-dogrudan-yatirim-girisi_122889.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!