Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

'Türkiye'nin Batısıyla Doğusunu Birleştirdik'

Erdoğan, dün 3 bakanla çıkarma yaptığı İzmir'de, 569 kilometrelik İzmir-Ankara bölünmüş devlet karayolunun açılışını gerçekleştirdi. Kurdeleyi Devlet Bakanı Mehmet Aydın, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Nükhet Hotar ve milletvekilleri ile birlikte kesen Başbakan Erdogan, 367

Yeni Asır Gazetesi
'Türkiye'nin Batısıyla Doğusunu Birleştirdik'

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, dün 3 bakanla çıkarma yaptığı İzmir'de, 569 kilometrelik İzmir-Ankara bölünmüş devlet karayolunun açılışını gerçekleştirdi. Kurdeleyi Devlet Bakanı Mehmet Aydın, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Nükhet Hotar ve milletvekilleri ile birlikte kesen Başbakan Erdogan, 367 kilometrelik İzmir-Bursa bölünmüş yolunun da önümüzdeki günlerde açılacağını müjdeledi.

Faydası büyük

Erdoğan, İzmir-Ankara yoluyla sadece İzmir'i Ankara'ya değil, Türkiye'nin batısını, Türkiye'nin doğusuna bağladıklarını vurguladı. Özel uçağı "DAP" ile saat 13.00'te İzmir'e gelen Erdoğan'ı, Adnan Menderes Havalimanı'nda, İzmir Valisi Cahit Kıraç, Manisa Valisi Celalettin Güvenç, Aydın Valisi Hüseyin Avni Coş, Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, bazı milletvekilleri ve partililer karşıladı. Açılış töreninde Başbakan Erdoğan'a Bayındırlık eski Bakanı Cengiz Altınkay da eşlik etti.

Konuşmasında Türkiye'nin ve İzmir'in tarihi bir gün yaşadığına değinen Başbakan Erdoğan, birçok şehir için son derece önemli bir açılışı gerçekleştirdiklerini vurguladı. İzmir, Ankara, Kütahya, Afyonkarahisar, Uşak'ın hayalini gerçeğe dönüştürdüklerinin altını çizen Erdoğan, İzmir-Ankara bölünmüş yol projesi için, "Bugün Ege'yi başkente bağlıyoruz. Yaptığımız bu muhteşem duble yolla birlikte Turgutlu, Salihli, Uşak, Afyonkarahisar ve Eskişehir üzerinden güzel İzmir'imizi Ankara'ya bağlıyoruz" yorumunda bulundu.

Bu yolla sadece İzmir'i Ankara'ya değil, Türkiye'nin batısını Türkiye'nin doğusuna bağladıklarını da dile getiren Erdoğan, şöyle konuştu: "Bu yolla, İzmir-Ankara arasındaki seyahat süresini inşallah 7 saate indiriyoruz. Sadece zamandan değil, yakıttan da tasarruf sağlıyoruz. Bu yolla ekonomiye yıllık 150 milyon dolara yakın kaynak kazandırıyoruz. Bu yolun varlığı güzergah üzerinde yer alan bütün il ve ilçe ekonomilerine de önemli katkılar sağlayacaktır."

Limana katkı

Yolun İzmir Limanı'na gelen ürünlerin iç bölgelere taşınmasında ve iç bölgelerde üretilen ihraç mallarının sevkıyatında da büyük kolaylık sağlayacağına dikkat çeken Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti: "Kütahya, Afyon ve Uşak illerinin ortak kullanımına açılacak uluslararası havaalanından gelen trafik için de, İzmir-Ankara devlet yolu kullanılacak. Bu sayede Ege'de termal turizmi de canlanacak."

Erdoğan, "İzmir-Ankara yolu, sağlık turizmine yapacağı katkının yanında inanıyorum ki otomotiv ve madencilik sektörlerine de ivme kazandıracaktır. Ulaşımın kolaylaşması nedeniyle bu sektörlerdeki yeni yatırımların Ege'yi tercih etmesinin önü açılmış olacak" diye konuştu.

Bursa da sırada

2012 için hedeflerinin bölünmüş yol ağını 22 bin 500 kilometreye çıkarmak olduğunu vurgulayan Başbakan Erdoğan, şunları kaydetti: "2009 yılı için hedef 644 kilometrelik tek platformlu yol iken, hedefi aşarak 789 kilometrelik tek platformlu yol yapacağız. Birçok yol açılış için bekliyor. Bunlardan biri de 367 kilometre uzunluğundaki Bursa-İzmir yolu. Hedefimiz bölünmüş yol ağını toplamda 32 bin kilometreye çıkarmak."

Yolun açılışının ardından makam aracıyla duble yolu test eden Başbakan Erdoğan, daha sonra Turgutlu ilçesine geçti. Burada Başbakanlık otobüsünün üzerinden halka hitap eden Erdoğan, vatandaşların kendisini görememesi üzerine otobüsün şoförüne aracı önce ileriye, sonra geriye doğru almasını istedi. Aracı, "Gel bakalım sağ yaparak geri gel. Sol yap, şimdi sol" diye mikrofonla yönlendiren Erdoğan, otobüsün vatandaşların iyi gördüğü noktaya yerleştirilmesine yardımcı oldu. Turgutlu'da da 300 yataklı hastane inşaatına başladıklarını ifade eden Erdoğan, "Turgutlu'da sağ olsun başarılı bir belediye başkanımız var" diyerek Başkan Serhat Orhan'ı övdü.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
http://www.yapi.com.tr/haberler/turkiyenin-batisiyla-dogusunu-birlestirdik_74371.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!