Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Türkiye’nin CERN’i

Dünyanın en ileri teknolojilerinin kullanıldığı, evrenin oluşum sırlarının araştırmak için milyarlarca Euroluk projelerin yapıldığı, İsviçre’deki CERN Laboratuvarı’na benzetilen Ankara Üniversitesi Hızlandırıcı Merkezi Avrupa’daki bilim kuruluşlarının ilgisini her geçen gün daha da çekiyor.

Hürriyet ANKARA
Türkiye’nin CERN’i

Dünyanın en ileri teknolojilerinin kullanıldığı, evrenin oluşum sırlarının araştırmak için milyarlarca Euroluk projelerin yapıldığı, İsviçre’deki CERN Laboratuvarı’na benzetilen Ankara Üniversitesi Hızlandırıcı Merkezi, Avrupa’daki bilim kuruluşlarının ilgisini her geçen gün daha da çekiyor.

AÜ Rektörlüğü Senato Salonunda düzenlenen imza törenine, Almanya Bilim ve Eğitim Bakanı Prof. Dr. Annette Schavan, AÜ Rektörü Prof. Dr. Cemal Taluğ, Dresden Ulusal Araştırma Merkezi Direktörü Prof. Dr. Roland Sauerbrey ile davetliler katıldı. Bakan Schavan, törende yaptığı konuşmada, Türk ve Alman bilim insanları arasında geçmişte çok önemli işbirliklerinin gerçekleştirildiğini, gelecekte de bu işbirliğinin sürmesi için projeler yürütüleceğini bildirdi.

Ankara Üniversitesi (AÜ) ile Dresden Ulusal Araştırma Merkezi arasında, “Türkiye’nin CERN’i” olarak tanımlanan “Türk Hızlandırıcı Merkezi” Projesi kapsamında işbirliği anlaşması imzalandı.

AÜ Rektörlüğü Senato Salonunda düzenlenen imza törenine, Almanya Bilim ve Eğitim Bakanı Prof. Dr. Annette Schavan, AÜ Rektörü Prof. Dr. Cemal Taluğ, Dresden Ulusal Araştırma Merkezi Direktörü Prof. Dr. Roland Sauerbrey ile davetliler katıldı.

Bakan Schavan, törende yaptığı konuşmada, Türk ve Alman bilim insanları arasında geçmişte çok önemli işbirliklerinin gerçekleştirildiğini, gelecekte de bu işbirliğinin sürmesi için projeler yürütüleceğini bildirdi.

Almanya’nın bilim ve teknoloji alanındaki gelişmelerle ilgili tutumuna ilişkin bilgi veren Schavan, “Alman Hükümeti adına size şunu söyleyebilirim; Almanya’da hem hükümetin, hem de çok sayıda politikacının artık bilim ve teknolojideki bilimsel bilgilere dayanmadan artık bir siyasi sorumluluğu üstlenmesi mümkün değil. Bilim adamlarının elde ettiği bilgileri göz ardı ederek siyasi bir karar alınması hata olur” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/turkiyenin-cerni-_76571.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!