Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
SONRAKİ HABER: Side'ye Yeni Müze Projesi
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Türkiye’nin Denizcilik Tarihine Demir Atmış '101 Gemi'

Tarihçi Murat Koraltürk tarafından kaleme alınan '101 Gemi' kitabında, Şirket-i Hayriye’nin ilk dönemlerinden İzmir vapurlarına, Boğaz’ın emektar yangın söndürme gemilerinden Van ve Bitlis gemilerine, Osmanlı Saltanat Yatları’ndan Atatürk’le özdeşleşmiş Savarona’ya kadar birçok farklı geminin üretimine, yaşadıkları kazalara ve gemilerin bugünkü

ibb.gov.tr
Türkiye’nin Denizcilik Tarihine Demir Atmış '101 Gemi'

İDO Yayınları’ndan çıkan '101 Gemi' kitabı,  farklı dönemlere damgasını vurmuş gemileri ve ilginç hikayelerini anlatıyor; Türk denizcilik geçmişine ışık tutuyor. Tarihçi Murat Koraltürk tarafından kaleme alınan '101 Gemi' kitabında, Şirket-i Hayriye’nin ilk dönemlerinden İzmir vapurlarına, Boğaz’ın emektar yangın söndürme gemilerinden Van ve Bitlis gemilerine, Osmanlı Saltanat Yatları’ndan Atatürk’le özdeşleşmiş Savarona’ya kadar birçok farklı geminin üretimine, yaşadıkları kazalara ve gemilerin bugünkü durumlarına dair tarihsel tüm bilgiler yer alıyor.

Mustafa Kemal Atatürk’ün vefatından önce iki ay yaşadığı ve Bakanlar Kurulu toplantılarını düzenlediği Savarona yatı ve Osmanlı döneminin saltanat yatı Ertuğrul ile ilgili bilgileri içeren bölüm, kitabın en ilginç bölümlerini oluşturuyor. Vapurlar ve yolcu gemileriyle sınırlı kalmayan '101 Gemi' adlı kitap, Türk bayraklı teknesiyle dünya seyahati yaparak amatör denizciliğe yön veren Sadun Boro’nun 'Kısmet' ve Osman-Zuhal Atasoy çiftinin 'Uzaklar' teknesine de yer vererek günümüz denizcilik anlayışına katkıda bulunuyor.

İDO tarafından ücretsiz olarak kütüphanelere ve üniversitelere hediye edilecek olan '101 Gemi', zengin bilgi ve renkli, tarihi yansıtan geniş görsel içeriği ile 244 sayfadan oluşan zengin bir kaynak eser niteliği taşıyor. 1987 yılında kurulan İDO, bugün Marmara Bölgesi’nde toplam 33 hatta 82 noktaya hizmet götürüyor. 2005 yılı Şubat ayında Türkiye Şehir Hatları İşletmesini devralan İDO, bugün toplam 102 gemi ile dünyanın en büyük araç ve yolcu taşımacılık şirketi ve Uluslararası Feribot İşletmecileri Birliği Interferry’nin üyesi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/turkiyenin-denizcilik-tarihine-demir-atmis-101-gemi_65918.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!