Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

"Türkiye’nin Doğası Talan Ekonomisine Teslim"

CHP İnsan ve Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Zeynep Altıok, 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde Türkiye’nin Çevre Tehdidi Haritası’nı paylaştı: Haritaya göre Türkiye’nin doğası rant tehdidi altında.

yapi.com.tr
"Türkiye’nin Doğası Talan Ekonomisine Teslim"

2015 “Dünya Çevre Performansı Endeksi” raporuna göre Türkiye son iki yılda 33 basamak birden geriledi. “Doğa ve Yaban Hayatı Koruma” kategorisinde 100 üzerinden 22,5 puan alarak 180 ülke içinde 177’nci oldu.

CHP İnsan ve Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Zeynep Altıok Akatlı, 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde Türkiye’nin Çevre Tehdidi Haritası’nı çıkardı ve bir basın açıklaması düzenlendi.

Altıok’un, iktidarın yağma politikalarının yarattığı çevre tahribatına dikkat çektiği açıklaması şu şekilde:

Bugün 5 Haziran Dünya Çevre Günü ve maalesef ülkemizde çevre adına kutlayabileceğimiz en ufak bir gelişme yok. Türkiye’nin doğası tam anlamıyla vahşi bir talan ekonomisine teslim edilmiş durumda.

Özellikle enerji, maden, ulaştırma ve inşaat sektörü Türkiye’yi yağmalıyor. Barajlarla ekosistem değişiyor, HES’lerle akarsular kuruyor, RES’lerle ormanlar kesiliyor, yollarla, havalimanlarıya, köprülerle Türkiye’nin doğası talan ediliyor. Yaban hayatı ve hayvan hakları adına Türkiye bir adım ilerlemiyor. Kanun tekliflerimiz raflarda duruyor hiçbir şekilde Meclis’te gündeme gelmiyor, getirilmiyor.

Türkiye iki yılda 33 basamak geriledi

Amerikan Yale Üniversitesi’nin 2015 “Dünya Çevre Performansı Endeksi” raporuna göre Türkiye son iki yılda 33 basamak birden geriledi. “Doğa ve Yaban Hayatı Koruma” kategorisinde 100 üzerinden 22,5 puan alarak 180 ülke içinde 177’nci oldu. Doğa ve yaban hayatının korunmasında Türkiye, iç savaş ve diğer felaketlerle mücadele eden Irak, Suriye, Libya ve Haiti’nin bile gerisinde kaldı.

Türkiye 1990 yılına göre iklim değişikliği ve küresel ısınmayı artıran karbondioksit emisyonlarını yüzde 125 artırdı. Üstelik bu artıştan çok daha fazlasını 2030’a kadar yapmayı taahhüt etti. Bu demektir ki daha fazla termik santral, daha fazla duble yol, daha fazla köprülerle hükümet iklimi daha çok değiştirecek. Türkiye iyi olan hiçbir şeyi yüzde 125 artıramazken, kötü olan sera gazı emisyonlarını son 24 (1990-2014) yılda yüzde 125 artırdı!

Türkiye’nin gerileme kaydettiği diğer ana kategori ise “Ormanlar” oldu. Uydu verileri, 14 yılda 178 bin hektar alanın ormanlaştığını, 333 bin hektarın orman kaybettiğini gösteriyor. Sadece İstanbul’da havaalanı, yol, köprü projeleri için kesilen ve kesilecek ağaç sayısı 3 milyon. Türkiye’nin akciğerleri yok ediliyor!

Türkiye artık alarm veriyor. İmar uygulamaları, rant ve talan için feda edilen çevre, kirlilik, yok edilen su kaynakları, çölleşme, karbondioksit emisyonu ile yarınlarımızı göremiyoruz.

CHP olarak Türkiye Çevre Tehdidi Haritasını çıkardık. Haritada da görüldüğü üzere Türkiye doğusundan batısına, kuzeyinden güneyine 200’e yakın çevresel tehditle karşı karşıya. Burada Ege Bölgesi ve İzmir’e özel bir vurgu yapmak gerekiyor. İzmir endüstriyel atıklar ve buna bağlı kirlilikten termik santrale, HES ve baraj projelerinden RES’lere ve ona bağlı orman ve çevre talanına; balık çiftliklerinde kirletilen su kaynaklarına kadar onlarca çevre tehdidi ile karşı karşıya.

http://www.yapi.com.tr/haberler/turkiyenin-dogasi-talan-ekonomisine-teslim_145040.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!