Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Türkiye’nin Dörtte Biri Kaçak Elektrik Kullanıyor

Boğaziçi Elektrik Dağıtım AŞ’nin (BEDAŞ) yaptırdığı araştırma, Türkiye’de kaçak elektrik kullanım oranının yüzde 22,5 olduğunu ortaya koydu.

Zaman
1


oğaziçi Elektrik Dağıtım AŞ’nin (BEDAŞ) yaptırdığı araştırma, Türkiye’de kaçak elektrik kullanım oranının yüzde 22,5 olduğunu ortaya koydu.

Araştırmaya göre, kaçak elektrik kullanımı nedeniyle bütçede oluşan bir yıllık açık 2 milyar doların üzerine çıktı.

Medialand Basın ve Halkla İlişkiler firmasından yapılan yazılı açıklamaya göre, BEDAŞ’ın Türkiye genelinde yaptırdığı araştırma, kaçak elektrik kullanımının faturasını bir kez daha gözler önüne serdi. Araştırmada, 2004 yılı itibarıyla Türkiye’de tüketilen elektriğin yüzde 22,5’inin kaçak kullanıldığı belirlenirken, kaçak elektrik kullanımı nedeniyle bütçede oluşan 1 yıllık açığın da yaklaşık 2 milyar doların üzerine çıktığı saptandı. Türkiye genelinde kaçak elektriğin en yoğun olarak kullanıldığı yerlerin Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgeleri olduğu belirlenen araştırmada, buralarda kullanılan elektriğin yüzde 40’ı aşan bölümünün kaçak olduğu anlaşıldı. Araştırmada, Mersin, Adana ve Antalya gibi göç alan illerde, kaçak elektrik kullanımı oranının yüzde 30 düzeyinde seyrettiği belirlenirken, İstanbul’da kaçak elektrik kullanım oranı da yüzde 20,51 olarak tespit edildi.

Kaçak elektriğin yüzde 80’inin konutlarda kullanıldığı saptanan araştırmada, kaçak elektrik kullanımı nedeniyle sadece 2004 yılında 4 bin 133 adet trafonun yanarak kullanılamaz hale geldiği belirlendi.

Araştırma sonuçlarını değerlendiren İstanbul Elektrik Teknisyenleri Odası (ETO) Başkanı Osman Yeşilyurt, “Kaçak elektrik kullanımı sadece İstanbul’da her 15 dakikada 1 yangın yaşanmasına sebep oluyor.’’ dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/turkiyenin-dortte-biri-kacak-elektrik-kullaniyor_32518.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • ben kırgızım ve turkiyeye geldığimden beri bu haberle karşılaşıyorum türkler dıkkat etmeli.. YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!