Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Türkiye'nin En Büyük Adalet Sarayı Açıldı

Türkiye'de şimdiye kadar yapılan en büyük adliye sarayı açıldı. Bakırköy Osmaniye'de toplam 79 bin 303 metrekarelik alan üzerinde yer alan Bakırköy Adalet Sarayı'nın yapımı Kalyon İnşaat tarafından gerçekleştirildi.

yapi.com.tr
8


img src="http://www.yapi.com.tr/Uploads/HaberMedya/2007\haber\52938-9.jpg" align="center" hspace=5 vspace=5>


Türkiye'nin şimdiye kadar yapılan en büyük adliye sarayı açıldı. Bakırköy Osmaniye'de toplam 79 bin 303 metrekarelik alan üzerinde yer alan Adalet Sarayı'nın yapımı Kalyon İnşaat tarafından gerçekleştirildi.


Yaklaşık 45 milyon YTL'ye mal olan Bakırköy Adalet Sarayı, tüm mahkeme salonlarıyla kurumsal birimler arasında bağlantıyı sağlayan bilgisayar ağı ve modern teknolojiyle donatılmış “akıllı” bir bina. Bakırköy Hukuk Mahkemeleri, Zeytinburnu, Büyükçekmece ve Bağcılar adliyelerinin toplandığı adliye; her gün binlerce kişiyi ağırlayacak. 10 katlı 13 bloktan oluşan binada 42 asliye ceza, 24 asliye hukuk, 16 ağır ceza, 15 sulh ceza, 13 sulh hukuk, 8 çocuk asliye ceza, 7 icra, 7 iş mahkemesi, 2 çocuk ağır ceza duruşma salonu olmak üzere toplam 134 mahkeme salonu bulunuyor.


Adliye sarayındaki diğer birimlerin dökümü ise şöyle:

* 109 savcı odası, 193 hakim odası, 179 kalem odası;
* 8 müfettiş odası, 4 adli tabip odası, 6 sosyolog-psikolog odası, 4 avukat odası, 8 vezne ve 1 PTT ofisi;
* 16 nezarethane
* 500 araçlık otopark
Vakur, Ağırbaşlı ve Hatta Biraz Çatık Kaşlı

Adalet Bakanlığı’nın adliyeleri birleştirme projesi kapsamında yapımı tamamlanan ilk adliye sarayı “Bakırköy Adliyesi”nin mimarlarından Prof. Dr. Uğur Erkman, atrium tarzında inşa edilen 30 metre yüksekliğindeki giriş bölümünü "İnsanda saygı ve güven uyandıracak, hukukun üstünlüğünü simgeleyecek, aynı zamanda binlerce kişinin dağılımını sağlayacak kadar görkemli" olarak tanımlıyor.

Yüksek Mimar Erkman aynı zamanda binanın kesin dikdörgen formu için yöneltilen "adalet binası anıt bina mıdır" tartışmalarına da "Bir adalet yapısında gerekli vakur, ağırbaşlı ve hatta biraz çatık kaşlı imajın elde edilebilmesi ancak çok kesin bitmiş bir geometri, kalıcı yapı malzemesi ve belli ölçüde vurgulanmış bir anıtsallıkla sağlanabilir"* cümlesiyle cevap veriyor. Bakırköy Adalet Sarayı'nın tasarımında da bu yaklaşımdan yola çıkılarak büyük boyutlu, az değişken, klasik, elemanter formlarla bütünden bir anlatım oluşturulmaya çalışılmış.
Adalet Sarayı'nda Modern Teknoloji

Adalet sarayının görkemli girişinde yer alan 10 metrelik heykel, Atatürk heykelleriyle tanınan heykeltraş Tankut Öktem’e ait. Bina; içindeki İznik çinileri kullanımının yanısıra, koridorlarındaki tablolar ve tutuklular tarafından yapılan mobilyaları ile de dikkat çekiyor. Modern teknolojinin kamusal alanda kullanımının bir yansıması olarak, binanın güvenliği 198 kamera ile dev bir otomasyon odasından sağlanıyor.


Anadolu Yakası ve Çağlayan Adalet Sarayları
Adalet Bakanlığı’nın İstanbul'daki yenileme projeleri, Bakırköy Adliye Sarayı’yla bitmiyor. Sırada, temeli 25 Mart’ta atılan ve Türkiye’nin en büyük adliye sarayı olacak Anadolu Yakası Adalet Sarayı'yla arazisi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden Sultanahmet Adliyesi ve Bayrampaşa Cezaevi takas edilerek alınan Çağlayan Adalet Sarayı var.

Kartal'da 123.645 m2lik alan üzerinde kurulacak adalet sarayı, iki ana blok olmak üzere on bloktan oluşacak. Kartal Metrosu’nun inşaatının tamamlandığı gün olan 30 Kasım 2008 bitirilmesi planlanan Anadolu Yakası Adalet Sarayı 2009 yılında hizmete girecek.

Çağlayan'da 320 bin metrekare kapalı alana sahip olacak Adalet Sarayı'nın içinde ise 350 duruşma salonunun dışında; yemekhane, kafeterya, kütüphane, kreş, konferans salonu, postane, banka şubeleri, nüfus memurluğu, lostra, kuaför salonu, jimnastik salonu ve sağlık ünitesi gibi bölümlerin yer alması planlanıyor. Şu anda ihale aşamasında olan Çağlayan Adalet Sarayı, tamamlandığında Avrupa'nın en büyük adalet sarayı olacak.


* Bakırköy Adalet Sarayı Proje Açıklama Raporu'ndan

http://www.yapi.com.tr/haberler/turkiyenin-en-buyuk-adalet-sarayi-acildi_52938.html

Read Comment Section
8 Yorum Yorum Yaz
  • Adalet saraylarının büyüklüğü birşey ifade etmez insanlara hak ve adaleti öğretelim bu kadar masrafa gerek kalmaz YANITLA
  • ne kadar adelet sarayları büyüyorsa o kadar adaletsizlik var demektir. YANITLA
  • böyle modern yapıların türkiyede olması tabi ki çok güzel ama, yapıdan daha önemli olan adaleti sağlayan kişilerin bu kadar güzel yapıların içinde tarafsız ve sağlıklı karar vermeleri önemli. biz avrupalılara özenmekten vazgeçelim ve onları bize özendirelim. her şeyimizle..... YANITLA
  • ne demişler tebdili mekanda ferahlık vardır. bence hükümet adalet konusunda adına yakışanı yapıyor başarılarının devamını diliyorum YANITLA
  • Önemli olan içinde bulunan yargıçların durumu, yapılara bu kadar yatırım yapmaktansa insana da yatırım yapılmalıdır. YANITLA
8 yorumdan 5 tanesi gösteriliyor.  1  |  2  |  DEVAMI
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!