Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Türkiye'nin En Büyük Güneş Enerjili İçme Suyu Projesi

Sistem tasarımı, uygulama ve montajı sektörün önde gelen kuruluşlarından Merk Solar Enerji tarafından yapılan Çamlıdere İlçesi Meşeler Köyü’nün güneş enerjili içme suyu projesi tamamlandı. İçme suyu olmayan Meşeler Köyü, Ankara İl Özel İdaresi tarafından finanse edilen Türkiye’nin en büyük güneş enerjili içme suyu projesi ile içme suyuna kavuştu.

yapi.com.tr
Türkiye'nin En Büyük Güneş Enerjili İçme Suyu Projesi

Sistem tasarımı, uygulama ve montajı sektörün önde gelen kuruluşlarından Merk Solar Enerji tarafından yapılan Çamlıdere İlçesi Meşeler Köyü’nün güneş enerjili içme suyu projesi tamamlandı. İçme suyu olmayan Meşeler Köyü, Ankara İl Özel İdaresi tarafından finanse edilen Türkiye’nin en büyük güneş enerjili içme suyu projesiyle içme suyuna kavuştu.

Proje, birçok yönüyle Türkiye’de ilk olma özelliğini taşıyor. Projede, güneş panelleriyle elde edilen elektrik enerjisi akülere doldurularak, 220 metre derinlikteki pompa çalıştırıldı ve köyün içme suyu ihtiyacı karşılandı. Projenin bir diğer özelliği ise, Türkiye’de ilk defa bu büyüklükte güneş takip sistemlerinin kullanılması. Güneş takip sistemiyle paneller güneşi batana kadar takip ederek, sabit sistemlere göre yüzde 20 – 30 oranında daha fazla elektrik enerjisi üretebiliyor.Çamlıdere – Meşeler Köyü’nde hayata geçirilen proje, bir köyün içme suyunun sağlanmasında kullanılan enerjinin şebekeden bağımsız olarak yalnızca güneş enerjisiyle sağlanabileceğini gösteriyor. Ankara İl Özel İdaresi’nin yaptırdığı sistem, suyu olmayan birçok köy için bir örnek olma özelliği taşıyor. Ankara İl Özel İdaresi yetkilileri, sistemin başarılı bir şekilde çalıştığını ve önümüzdeki dönemlerde benzer projelere devam edeceklerini açıkladılar.

Toplam kurulu gücü 17,17 kWp olan çevre dostu sistemle yılda 50 yetişkin ağaç kurtarılıyor ve karbon salınımı yılda 17 bin 374 kg  azaltılıyor.

ETİKETLER: yeşil çevre
http://www.yapi.com.tr/haberler/turkiyenin-en-buyuk-gunes-enerjili-icme-suyu-projesi_81495.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!