Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Türkiye'nin En Büyük Parkı Bayrampaşa'da Açıldı

Gerçekleştirdiği dev çevre projeleriyle 'Yeşiller İçinde Bir İstanbul' oluşturan İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbullulara Türkiye'nin en büyü

İBB
1 Türkiye'nin En Büyük Parkı Bayrampaşa'da Açıldı

b>Gerçekleştirdiği dev çevre projeleriyle 'Yeşiller İçinde Bir İstanbul' oluşturan İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbullulara Türkiye'nin en büyük ve en kapsamlı parkını armağan etti. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ali Müfit Gürtuna'nın ev sahipliği yaptığı açılış törenine, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Bayrampaşa Belediye Başkanı Hüseyin Bürge ve bazı ilçe belediye başkanlarıyla birlikte, sanatçı Sibel Can ve binlerce İstanbullu katıldı. Sibel Can'ın beğeniyle dinlenen bir konser de verdiği açılış, bir şölen havasında geçti.

Törenin açılış konuşmasını gerçekleştiren İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ali Müfit Gürtuna, İstanbul’un daha bir kaç yıl öncesine kadar suya ve yeşile hasret olduğunu belirterek, gerçekleştirdikleri dev yatırımlarla İstanbul'un su, atıksu ve çevre problemlerini çözdüklerini söyledi. İstanbul'un artık günlük hayatta bir sıkıntı yaşamadığına işaret eden Başkan Gürtuna şöyle konuştu;

'İstanbul çevre konusunda çağdaşlarıyla yarışır hale gelmiştir. Belediyemiz, dünya metropolleri arasında çevre projelerini en kapsamlı şekliyle hayata geçiren bir belediyedir. Islah ettiğimiz dere yataklarını ağaçlandırarak yeşil vadilere dönüştürdük. Şehrimize son bir kaç yılda 70 milyon metrekare yeşil alan kazandırdık ve 20 milyondan fazla ağaç diktik. Hedefimiz kısa zamanda 100 milyon metrekare yeşil alana ulaşmak. İstanbul'da kişi başına düşen yeşil alan miktarı da 5 metrekareye ulaştı. Bunu da inşallah dünya standartı olan 7 metrekarenin üstüne taşıyacağız.'

Törene katılan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan yaptığı konuşmada, İstanbul'da modern bir belediyecilik anlayışı var. Hepimiz alkışlamalıyız dedi.
Başbakan Erdoğan'ın, bir ara park alanında bindiği attan düşerek hafif bir kaza geçirdiği açılış töreni büyük bir coşku içerisinde geçti..


Türkiye'de benzeri olmayan dev bir kompleks...İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Bayrampaşa Atışalanı'nda 7 pafta bin 116 parsel alanı Bayrampaşa Şehir Parkı olarak düzenledi. Parselin toplam alanı 468 bin metrekare, park düzenlemesi ise 270 bin metrekareden oluşuyor. Geri kalan 168 bin metrekarelik alanın da projelendirilmesi devam ediyor. Şu anki park alanı 1997 yılına kadar uzun yıllar çöp döküm sahası olarak kullanılıyordu. Park 2003 yılı fiyatlarıyla 43 trilyon 750 milyar liraya maloldu.

Bu kompleks içerdiği aktivite ve özellikler bakımından Türkiye'deki ilk ve tek park olma özelliğine sahip. Kompleks içerisinde bin 500 kişilik anfitiyatro, 400 metrekarelik açık alanlı 80 kişilik kafeterya, 600 kişilik açık hava sineması, bin 80 metrekarelik açık oturma alanlı 320 kişilik restoran, 304 metrekarelik kapalı-290 metrekarelik açık teraslı kafesera, 320 metrekarelik kapalı-620 metrekare açık teraslı 200 kişilik kafeterya, 2 bin 850 metrekare açık alanlı toplam bin 250 metrekarelik 4 adet bağımsız bloktan oluşan Güzel Sanatlar Eğitim ve Sergi birimleri, 1 adet özürlü basketbol sahası, 2 adet basketbol sahası. 1 adet dört potalı basketbol sahası, 2 adet tenis kortu, 1 adet kum voleybolu sahası ve bu sahalara hizmet edecek toplam 450 metrekare büyüklüğünde 3 bloktan oluşan hizmet binaları, klasik Türk mimarisinde yapılmış 100 metrekare büyüklüğünde ve etrafı ahşap veranda ile çevrili Köy evi, içerisinde bitki satışının yapılacağı 64 metrekare sera binası, gelen ziyaretçilere çiftlik hayatının yansıtılabilmesi amacıyla yapılan at ahırları, küçük baş hayvan ahırları ve bu hayvanların gezdirilmesine yönelik 2 adet manej, 1 adet yem deposu ve bu bölüme gelen insanlara yönelik 30 kişilik kafeterya, 2 bloktan oluşan Kümes hayvanları binası, kuş evi ve bunlara yönelik l adet yem deposu ve 120 metrekare gölet yer alıyor.

Özürlüler de unutulmadı...

Park'ta 3 adet çocuk oyun alanı, özürlü çocuklara da hizmet verecek şekilde tasarlanmış 1 adet oyun grubu, 1000 metrekare büyüklüğünde 1 adet çocuk macera parkı ve bu parka yönelik 36 metrekare büyüklüğünde vitamin kafe mevcut.

Bunların dışında 13 bin metrekarelik gölet ve bu göletler üzerinde 3 adet şelale, göletler üzerinde geçişi sağlayan 4 adet ahşap köprü, bu gölet ve şelalelere ait 3 adet makine dairesi, 3 adet umumi tuvalet, mescit, olası bir depreme yönelik olarak helikopter pisti ve sağlık evi, parkın idare mekanizması için idari bina, tarihi görünümlü bayrak kulesi, seyir terasları, şölen çayırı, piknik alanları, 930 metre uzunluğunda koşu pisti ve 7 adet egzersiz alanı, 500 araç kapasiteli otoparklar, bin 500 ton kapasiteli 2 adet su deposu, günlük 250 ton kapasiteli 4 adet su kuyusu, gezinti yolları, gül bahçesi, 2 adet trafo binası, 1 adet ana, 2 adet tali giriş kapısı ve 1 adet acil çıkış olarak 4 adet park giriş yapısı, Ayvalıdere Metris Kolu'nun ıslahı için bin metre kapalı kesit yağmursuyu kollektörü ve atık su isale hattı da bu proje kapsamında yapıldı. Ayrıca Parkta 110.000 metrekare yeşil alan üzerine 200 değişik türde toplam 25 bin adet ağaç va bitki dikildi.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/turkiyenin-en-buyuk-parki-bayrampasada-acildi_5219.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • türkiyenin en büyük parkı deniliyor görebildiğim kadarıyla da gayet güzel su,yeşil tonlar ve çiçekler vs. fakat adana merkez park daha büyük degil mi yoksa yanılıyor muyum? YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!