Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Türkiye'nin Enerji Gerçekleri Paneli

Edirne Valisi Gökhan Sözer, enerjide verimlilik ve tasarrufun, büyük enerji kaynaklarının elde edilmesi kadar önemli olduğunu belirtti. Sözer, TMMOB Edirne Şubesi'nce Trakya Üniversitesi Balkan Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilen, ''Türkiye'nin Enerji Gerçekleri: Sorunlar ve Çözüm Önerileri'' panelinde yaptığı konuşmada, kaynaklara ulaşımdaki

yapi.com.tr / AA
Türkiye'nin Enerji Gerçekleri Paneli

Edirne Valisi Gökhan Sözer, enerjide verimlilik ve tasarrufun, büyük enerji kaynaklarının elde edilmesi kadar önemli olduğunu belirtti. Sözer, TMMOB Edirne Şubesi'nce Trakya Üniversitesi Balkan Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilen, ''Türkiye'nin Enerji Gerçekleri: Sorunlar ve Çözüm Önerileri'' panelinde yaptığı konuşmada, kaynaklara ulaşımdaki mücadelenin ilk çağlardan beri var olduğunu söyledi.

Bugün ulaşılması en kolay kaynaklardan tuzun dahi ilk çağlarda savaş nedeni olduğunun bilindiğini anlatan Sözer, şunları kaydetti:

''İnsanlık, Sanayi Devrimi gerçekleştikten sonra hızla kaynakları tüketmeye başlamıştır. Öyle ki toplumların kaynak tüketimiyle refah seviyesinin gelişmişliği eşit sayılmıştır. O nedenle kaynakların hızlı tüketimi, insanları yeniden düşünmeye ve yeni politikalar oluşturulmaya zorlamıştır. Enerji kaynakların tüketilmesi, üretilmesi, çeşitlendirilmesi günümüzün en önemli önceliklerinden biridir.''

Enerji verimliliğinde tasarrufun önemine de vurgu yapan Sözer, ''Hedef, yenilenebilir kaynaklara ulaşmak ve insanlığın hizmetine sunmaktır. Ülkemiz içinde yenilebilir kaynakları ne kadar kullanırsak kullanalım. Yine de ihtiyacımızı olan enerjinin çok azına ulaşacağımızı biliyoruz. Enerjide verimlilik ve tasarruf, çok büyük kaynakların elde edilmesine eş değerdir. Ne kadar tasarruf ederseniz, o kadar kaynak üretmiş olursunuz'' diye konuştu.

Trakya Üniversitesi Mühendislik, Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Can da dünyada enerji dağılımının homojen olmadığını ve Türkiye'nin enerjide dışa bağımlı bir ülke olduğunu belirtti.

2008'de enerji için 44,8 milyar dolar ödendi

Açılış konuşmalarının ardından, TMMOB Edirne Şube Başkanı Cumhur Pekdemir'in yönetimindeki oturuma geçildi.

Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Yönetim Kurulu Üyesi, TMMOB Petrol Mühendisleri Odası Enerji Politikaları Çalışma Grubu Başkanı Necdet Pamir ise enerjinin bir ülkenin ekonomik, sosyal gelişiminin en temel sürükleyici gereksinimlerinden olduğunu bildirdi.

Türkiye'nin fosil yakıtlara bağımlı bir ülke olduğunun altını çizen Pamir, şöyle konuştu:

''2008 verilerine göre Türkiye tükettiği enerjinin yüzde 31'ini doğalgaz, yüzde 31'ini petrolden karşılıyor. Bu iki fosil yakıttan, petrolde yüzde 92 oranla, doğalgazda yüzde 98 oranla dışa bağımlı. Türkiye'nin bu iki kaynağa ürünleriyle birlikte ödediği fatura, 2008 yılında 44,8 milyar dolar. Bu toplam ithalatımızın dörtte biri. Bu veriler kriz olmadığı takdirde de artıyor. Türkiye'nin mutlaka bu yakıtlara bağımlılığından kurtulması gerekiyor.''

Nükleer santral

Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Yönetim Kurulu Üyesi, TMMOB Enerji Çalışma Grubu Başkanı Oğuz Türkyılmaz da, Türkiye'nin nükleer santrale ihtiyacı olmadığına inandığını savunarak, şunları kaydetti:

''Türkiye'nin şuan nükleer santrale ihtiyacı yoktur ama 30 yıl sonrası için olabilir, bunun planlamasını yaparsınız. Bugün Türkiye'nin kendi kaynaklarını değerlendirme yoluna gidersiniz. Kapattığınız, nükleer mühendislik bölümlerini açarsınız, Atom Enerjisi Kurumunu ona göre tasarlarsınız, beyin göçüyle gidenleri geri getirirsiniz, yeni jenerasyon küçük bir pilot tesisle başlarsınız, becerebilirseniz devam edersiniz.''

Panelde, Makina Mühendisleri Odası Enerji Verimliliği Danışmanı, Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Denetleme Kurulu Üyesi Tülin Keskin de Türkiye'nin enerji verimliliği konusunda görüşlerini anlattı.

ETİKETLER: yeşil enerji
http://www.yapi.com.tr/haberler/turkiyenin-enerji-gercekleri-paneli_85952.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!