Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Türkiye'nin Fikri Mülkiyet ve Sinema Arşivi Yeni Mekanına Kavuşacak

Çankaya Belediyesince Kültür ve Turizm Bakanlığına ‘Fikri Mülkiyet ve Sinema Arşivi, Sinema Salonu, Galeri ve Hizmet Binası’ yapılmak üzere tahsis edilen arazi ile ilgili protokol imzalandı. Kültür Ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay: “Arkeolojik ya da yazma eserler gibi müzik ve sinema kayıtları da kültür hazinemiz. Bunların, çağdaş teknolojiyi

yapi.com.tr / AA
Türkiye'nin Fikri Mülkiyet ve Sinema Arşivi Yeni Mekanına Kavuşacak

Fotoğraf: Zekeriya Albayrak

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, müzik ve sinema kayıtlarının kültür hazinesi olduğunu belirterek, “Arkeolojik ya da yazma eserler gibi müzik ve sinema kayıtları da kültür hazinemiz. Bunların da çağdaş teknolojiyi kullanarak geleceğe taşınması gerekiyor'' dedi.

Çankaya Belediyesince Kültür ve Turizm Bakanlığına ‘Fikri Mülkiyet ve Sinema Arşivi, Sinema Salonu, Galeri ve Hizmet’ binası yapılmak üzere tahsis edilen araziyle ilgili protokol imzalandı.

Telif Hakları ve Sinema Genel Müdürlüğü Prof. Dr. Faruk Erdem Salonunda gerçekleştirilen protokol imza törenine, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı İsmet Yılmaz, Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık, Telif Hakları ve Sinema Genel Müdürü Abdurrahman Çelik ve Çankaya Belediyesi meclis üyeleri katıldı.

Kültür ve Turizm Bakanı Günay, törende yaptığı konuşmada, işbirliğine verdikleri destekten dolayı Tanık'a teşekkür etti.

Toplantının yapıldığı binanın eski Ankara adliye binası olduğunu anımsatan Günay, şunları söyledi:

“Burayı Telif Hakları ve Sinema Genel Müdürlüğümüz kullanıyordu. Önceki yıl genel müdürlüğümüzün isabetli bir girişimiyle bu iki büyük ve çeşitli anılarla dolu mahkeme salonunu kültür ve sanat mekanı haline getirdik. Bu Türkiye'de galiba ilk defa oluyor. Benim de şahsen burada çeşitli sıfatlarda anılarım var”.

Çankaya Belediyesinin oy birliğiyle verdiği karar ve destek sonucunda, 12 bin metrekareyi aşan toplam inşaat alanında yeni bir yapı inşa edeceklerini belirten Günay, şöyle dedi:

“Orada, sadece Telif Hakları ve Sinema Genel Müdürlüğü, genel müdürlüğümüzün arşivi olmayacak. Aynı zamanda 400 kişilik çok çeşitli kullanılacak toplantı salonu, sergi salonları, çeşitli kültürel işlevlerin sergilenebileceği bir alan olacak. Orayı Çankaya Belediyesi ve Ankara halkı birlikte değerlendireceğiz. Böyle bir alana gerçekten çok ihtiyacımız vardı. Onun için Sayın Başkan başta olmak üzere belediyenin yöneticilerine teşekkür ediyorum. Çankaya'ya, Ankara'ya yeni bir kültür merkezi kazandırıyoruz, hem de yeni bir arşiv konusunda mekan eksikliğini gideriyoruz.

Bizim elimizde 50 bini aşkın çeşitli boyutlarda, niteliklerde film, yine 50 bini aşkın müzik kayıtları var. Bunlar şimdiye kadar 500 metrekarelik bir alana sıkıştırılmaya, sığdırılmaya çalışılıyordu. Yangın konusunda 3 yıl öncesine kadar herhangi bir önlem yoktu. Son birkaç yıldır biz fiziki şartları iyileştirmeye çalışıyoruz, ama mekan yeterli değilse siz hangi iyileştirme çalışmalarını yaparsanız yapın, yine de bir kısıtlılık söz konusu oluyor”.

 

ETİKETLER: kent
http://www.yapi.com.tr/haberler/turkiyenin-fikri-mulkiyet-ve-sinema-arsivi-yeni-mekanina-kavusacak_83551.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!